Maden, “Bende varım” dedi

MHP Bartın İl Başkanı Tuncay Maden, 1 Kasım seçimlerinde partisinden Milletvekili Aday Adayı olmak üzere istifa etti

07 Eylül 2015 Pazartesi, 21:23
Maden, “Bende varım” dedi

Maden, “Bende varım” dedi

MHP Bartın İl Başkanı Tuncay Maden, 1 Kasım seçimlerinde partisinden Milletvekili Aday Adayı olmak üzere istifa ettiğini kamuoyuna duyururken partisinin Bartın’da milletvekili çıkaracağından hiçbir şüphesinin olmadığını söyledi.

MHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aynur Yıldırım’ın partisinden milletvekili aday adaylığı için istifasını duyurmasının ardından MHP ailesinden ikinci istifa haberi MHP İl Başkanı Tuncay Maden’den geldi.

İl Başkanı Maden partisinin il başkanlık binasında yaptığı basın açıklaması ile istifasını kamuoyuna duyururken, “Milliyetçi Hareket Partisi bundan önceki yapılan seçimlerde olduğu gibi 1 Kasım seçimlerinde de Bartın’da milletvekilliklerine taliptir. Teşkilatımız, Bartın’ımız ve memleketimiz açısından hayırlı uğurlu olur. İl Genel Meclisi Üyemiz Aynur Yıldırım ilk istifasını açıklayan arkadaşımız oldu. Bende ondan sonra yapmış olduğum çeşitli değerlendirmeler sonucu aday adayı olmak için görevimden istifa ettim. Herhangi bir aksilik olmazsa Perşembe günü genel merkezimize müracaatımı yapacağım.” Dedi.

4 Maddemiz Kale Alınmadı

7 Haziran sonrası sürecin buraya gelmesini hiçbirimiz istemezdik şeklinde konuşmasına devam eden Maden; “75 gün önce yapılan 7  Haziran seçimlerinden sonra koalisyonun oluşmasını ilk başta il başkanı olarak ben olmak üzere hepimiz arzu ettik. Ama maalesef AK Parti samimi olarak hiçbir şekilde Milliyetçi Hareket Partisi’ne yanaşmadı. Bizim koalisyonla ilgili herkesin bildiği gibi 4 tane vazgeçilmez maddemiz vardı. Anayasanın ilk 4 maddesi değiştirilemez. Çözüm süreci tamamen bitirilmeli. Sayın Cumhurbaşkanı Anayasal çerçeveye çekilmeli, bir siyasi parti lideri gibi hareket etmemeli. Yolsuzluklara adı karışan bakanların yargılanması gerektiğini söyledik. AK Parti bizim bu 4 maddemizi maalesef kale bile almadı. Oysaki PKK’nın İmralı canisinin 10 maddelik ihanet metnine yeşil ışık yakanlar, bizim memleketimizin hayrına olan 4 maddemizi dikkate almadılar.” Diye konuştu.

Algı Oluşturuldu

Maden açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi; “Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin 17 Ağustos’ta Sayın Ahmet Davutoğlu ile son olarak yaptığı görüşmede bu maddelerimizi hiç mevzubahis etmediler. Orada sadece “AKP olarak biz azınlık hükümeti kuralım. Siz bize destek verin. O olmazsa seçim hükümeti kuralım.” Dediler. Ama “Koalisyon yapalım” diye bize herhangi bir teklif gelmedi. Yandaş medya aracılığıyla  bu durum sanki MHP koalisyona yanaşmıyor, her şeye hayır diyor gibi yansıtılıp böyle bir algı oluşturuldu. Kesinlikle böyle bir şey yok. Genel Başkanımız samimiyetini gösterme açısından 17 Ağustos’taki görüşmeye giderken koalisyon protokolünü hazırlayarak, kendine göre Bakanlar Kurulunun dağılımını yaparak görüşmeye girdi. Maalesef AK Parti’den böyle bir samimiyeti asla görmedik.

Biz Her Zaman Koalisyon İstedik

Milliyetçi Hareket Partisi olarak onursuzca bir hükümet olmaktansa şerefli bir muhalefet partisi olmayı tercih ettik. Şimdi elimizi vicdanımıza koyarak bir düşünelim. Devamlı bize hayır diyen koalisyonu kurmamak için bin dereden su getiren bir partiyle nasıl hükümet oluşturabilirdik? Kamuoyunda bir algı daha oluşturuldu. Genel Başkanımız 7 Haziran seçimleri akşamı saat 01.10’da yapmış olduğu açıklamada Ahmet Davutoğlu’na “Seçim sonuçları belli oldu CHP ve HDP ile koalisyonu kurabilirsiniz.” Dedi. Niçin böyle söyledi? 2003’ten beri çözüm süreci diye olayı bu noktaya getirdiniz. HDP, PKK’nın siyasal uzantısı olan bir parti. Maden çözüm sürecinde bu kadar samimisiniz HDP ile hükümeti oluşturursunuz. Ülkeyi yönetirsiniz. CHP’de çözüm sürecine destek veren bir parti onu da yanınıza alırsınız. Ama hiçbirisine yanaşmadılar. Ahmet Davutoğlu, aynı akşam yaptığı balkon konuşmasında çıktı “Seçim sonuçları erken seçimi gösteriyor” dedi. O açıklamadan sonra bizim Genel Başkanımız “Seçimse seçim” dedi. Ama bu “Devlet Bahçeli erken seçim istiyor. Her şeye hayır” diyor algısına dönüştürüldü. Böyle bir şey yok. Biz her zaman koalisyon istedik. Bizim kırmızı çizgilerimiz bellidir dedik. İktidardan kaçmadık. Ama maalesef  İmralı canisinin 10 maddelik metnini kabul edenler Milliyetçi Hareket Partisi’nin ülke menfaatine olan 4 maddesini kabul etmemiştir.

Devlet Bahçeli Karar Verecek

Biz iktidar için Türk düşmanlarına payandalık yapmadık asla da yapmayız. Bize hayırcı diye saldıranlar gerçekleri saptıranlardır. Bu yüzden Tuncay Maden olarak ben de 1 Kasım’da yapılacak olan seçimlerde şeref duyduğum partimden aday adayı olmak için görevimden ayrıldım. Sıralamaya karar verecek olan Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’dir. Perşembe günü genel merkezimize gidip müracaatımı yapacağım. Kabul görürse ondan sonrada seçim çalışmalarına başlayacağım. Kabul görmezse de seçim çalışmalarında yer alacağım.

Tek Tek Anlatacağım

Bizim hayır dediğimizi söyleyenlere karşılık vatandaşlarımıza neden hayır dediğimizi ve neden bizimle konuşmaya yanaşmadıklarını tek tek, ev ev gezerek, köy köy gezerek anlatacağım. Bartın’da milletvekili çıkaracağımıza hiçbir şüphem yok. Önce ülkem ve milletim sonra da parti ve ben düsturuyla hareket edip başarılı olacağıma inanıyorum.”

 

kaynak: www.sonnokta74.com

 

You must be logged in to post a comment Login