O firma yemek vermeye devam edecek!

Bartın’da Zehirlenme şüphesiyle hastaneye taşınan çocukların ardından yemek firmasıyla ilgili ne karar alındı?

24 Ekim 2015 Cumartesi, 10:42
BARTINDA-SKANDAL-KARAR

Bartın’da Zehirlenme şüphesiyle hastaneye taşınan çocukların ardından yemek firmasıyla ilgili ne karar alındı?

Bartın’da taşımalı eğitim veren 6 okuldaki 145 öğrencinin zehirlenme şüphesiyle hastanelere taşınmasının ardından ilginç bir gelişme yaşandı.

NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Sözkonusu okullara doğrudan temin yoluyla yemek veren firmanın, zehirlenme şüphesine ilişkin alınan numunelerin raporu çıkmamasına rağmen, gelecek hafta için de yemek vermeye devam edeceği öğrenildi. Olayla ilgili şüphe aydınlığa kavuşmadan yine aynı firmadan doğrudan temin ile yemek alınacak olması şaşkınlık yarattı.

Yine o firma aldı

Geçtiğimiz gün taşımalı eğitim veren 6 okuldan 145 öğrencinin gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere taşınmasına sebebiyet veren yemek firması öğrencilere yemek vermeye devam edecek. Edinilen bilgiye göre; dün, veliler “Şikayetçiyiz, sorumlular bulunsun” dediği halde 3 hafta üst üste yemek veren ve hiçbir sorunun yaşanmadığı bir yemek firması önümüzdeki hafta için yapılan doğrudan temine dahil edilmezken, 145 öğrencinin zehirlendiği olayla ilgili şüphelerin üzerinden kalkmadığı yüklenici firma yine doğrudan temine dahil edilerek işi aldı.

Şüphe gıda zehirlenmesi

21 Ekim Çarşamba günü Sütlüce, Gürgenpınarı, Fatih, Kızılelma, Şiremirçavuş ve Esenyurt ilk ve ortaokullarında taşımalı eğitim kapsamında öğrenim gören öğrenciler için Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen doğrudan temin ile yemek işini alan yemek firmasının öğle yemeği olarak gönderdiği tas kebap, patates ve yoğurttan oluşan menüden yiyen öğrencilerden 145’i akşam evlerinde rahatsızlanmıştı. Aileler karın ve baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayetleriyle çocuklarını Bartın Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne götürmüş ve gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedavi altına alınmışlardı. Hastaneye başvuranların sayısının artması üzerine Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından hastanelerde kırmızı alarm verilmiş,  nöbetçi olan sağlık personelinin yaşanan yoğunluğa yetersiz kalması üzerine diğer sağlık personeli, uzman hekimler de hastanelere çağırılmıştı.

Olayın yaşandığı gece İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Osman Açıkgöz ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram da hastaneye gelerek öğrencilerin sağlık durumlarıyla ilgili bilgi almıştı. Vali Seyfettin Azizoğlu da olayın yaşandığı gecenin sabahında Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gören öğrencileri ziyaret ederek gazetecilere yaptığı açıklamada; “Besin zehirlenmesi ön tanısı ile tedavi altına alınıp taburcu edilen çocuklarımız genellikle taşımalı eğitim veren okullarımızdaki öğrencilerimizdir. Toplamda 4 bin öğrencimize yemek verilmektedir. Bunlardan 6 tane okulumuzdaki bin 99 öğrenci bu yemekten yemiş ve 145 öğrenci de bulantı, kusma şikayetleriyle hastanelerimize başvurmuş. Çocuklara öğle yemeğinde pilav, taskebabı ve yoğurt verilmiş. Bu yemekten 4 bin öğrencimize gönderilmiş. Şuan için ciddi bir sağlık sorunu yaşayan çocuğumuz yok. Yapılan tedavilerinin ardından çocuklar evlerine gönderilmiştir” demiş dağıtılan yemekten numune alındığını söyleyerek, olayla ilgili idari ve adli soruşturmanın başlatıldığını söylemişti.

Veliler isyanda

Herkes laboratuvarlardan gelen sonucu beklerken Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önümüzdeki Pazartesi ve Salı günü için de yemek işini aynı firmaya vermesi akıllarda soru işaretleri yarattı. Konuyla ilgili tepkisini dile getiren veliler, “Acaba bu olay esnasında ölen bir çocuk olsaydı hesabını kim verecekti? Biz kimi sorumlu tutacaktık? Kimden hesap sorulacaktı?” diyerek durumdan duydukları memnuniyetsizliği ifade ettiler. Hal böyle iken aynı firmanın yemek vermeye devam edecek olmasını anlamakta güçlük çektiklerini ifade eden veliler, amaçlarının hiç kimseyi zan altında bırakmak ya da kötülemek olmadığını ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün konuya gösterdiği hassasiyetten hiç de memnun olmadıklarını kaydettiler.

kurye-times-logo1

Kaynak: bartinhalkgazetesi.com.tr

You must be logged in to post a comment Login