B.Ü Devlet Üniversiteleri Arasında İlk 10’a Girdi

02 Haziran 2016 Perşembe, 10:37
BARTİN-UNİVERSİTESİ

Üniversitemiz öğretim elemanlarının 2015-2016 akademik yılında akademik teşvik performansına göre devlet üniversiteleri sıralamasında ilk 10’a girdi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizin ilk 8’de yer aldığı sıralamada, Mühendislik Fakültemiz ise 13’üncü oldu

Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri tarafından Akademisyenlerin 2015-2016 yılında ürettikleri proje, yayın, patent gibi faaliyetlerini içeren Devlet Üniversiteleri Sıralaması (DÜS) raporu açıklandı. Açıklanan rapor doğrultusunda devlet üniversiteleri akademik teşvik sıralamasında Bartın Üniversitesi birçok üniversiteyi geride bırakarak 10’uncu oldu. Birim bazında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizin ilk 8’de yer aldığı sıralamada, Mühendislik Fakültemiz ise 13’üncü oldu. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, üniversite olarak niteliksel büyümenin önemine dikkat çekerek “Bartın Üniversitesi 2008 yılında kurulan bir üniversite olmasına rağmen, bilimsel anlamda önemli mesafeler kat etmiştir. Ulusal ve uluslararası proje, yayın ve atıflarla öğretim elemanlarımız Üniversitemizin adını ulusal ve uluslararası alanda duyurmuştur.” dedi.

120 Bin Öğretim Elemanı Değerlendirildi

Akademisyenlerin proje, araştırma, yayın, patent gibi faaliyetlerini desteklemek amacıyla uygulanan akademik teşvik performans araştırmalarında çok sayıda üniversiteden 120 bini aşkın öğretim elemanı değerlendirdi. Sıralama için Türkiye’de değerlendirilen akademisyenlerden sadece 26 bini akademik teşvik almaya hak kazanırken, Bartın Üniversitesi gösterdiği performansla önemli bir başarıya imza attı.

DÜS raporunda ilk 25’te yer alan üniversiteler şöyle:

 1. Abdullah Gül Üniversitesi,
 2. İstanbul Medeniyet Üniversitesi,
 3. Ege Üniversitesi,
 4. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü,
 5. Akdeniz Üniversitesi,
 6. Selçuk Üniversitesi,

7.Gebze Teknik Üniversitesi,

 1. Kastamonu Üniversitesi,
 2. Hacettepe Üniversitesi,
 3. Bartın Üniversitesi,
 4. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi,
 5. Atatürk Üniversitesi,
 6. Erciyes Üniversitesi,
 7. Karadeniz Teknik Üniversitesi,
 8. İstanbul Üniversitesi,
 9. Namık Kemal Üniversitesi,
 10. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi,
 11. Gazi Üniversitesi,
 12. Dokuz Eylül Üniversitesi,
 13. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi,
 14. İnönü Üniversitesi,
 15. Çukurova Üniversitesi,
 16. Karabük Üniversitesi,
 17. Uşak Üniversitesi,
 18. Düzce Üniversitesi.

 

You must be logged in to post a comment Login