Bartın Polisinin Elbroşürlü Mücadelesi

Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerinin Bartın İl Merkezi ve İlçelerinde sürdürdüğü suç ve suçluyla mücadele amaçlı çalışmaları büyük bir kararlılıkla devam ediyor.

21 Nisan 2015 Salı, 13:55
Bartın Polisinin Elbroşürlü Mücadelesi

Bartın Polisinin Elbroşürlü Mücadelesi

Suç ve suçluyla mücadelesi aralıksız olarak devam eden Bartın Emniyet Müdürlüğü, özel olarak hazırlattığı elbroşürlerini  dağıtmaya devam ediyor.

Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerinin Bartın İl Merkezi ve İlçelerinde sürdürdüğü suç ve suçluyla mücadele amaçlı çalışmaları büyük bir kararlılıkla devam ediyor. Bu amaçla 13 farklı konuda aklaşık 65.000 adet elbroşürü hazırlatılırken, hazırlatılan elbroşürleri dağıtılmaya devam ediyor. El broşürlerinin dağıtımı esnasında da Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri vatandaşı bilgilendiriyor. Bilgilendirmelerden birisi de sahte para kullanımı olaylarına karşı yapılıyor.Ülkemiz genelinde olduğu gibiBartın İlimizde de zaman zaman karşılaşılan, hatta polis ekiplerinin amansız takibi sonucunda da şüphelileri suç unsurları ile beraber tek tek yakalanarak adli makamlara  sevk edilen sahte para kullanımı olaylarına karşı vatandaşlar bilgilendiriliyor.

Vatandaşı sahte para konusunda bilgilendiren polisler, sahte para ile karşılaşıldığında vakit geçirmeden 155 Polis İmdat nolu telefonu arayarak görevlilere konu ile ilgili olarak bilgi vermelerini istiyorlar.

Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından sahte para konusu ile ilgili olarak özel olarak hazırlatılan el broşürlerinde Türk Lirası Banknotları Güvenlik Özellikleri arasında bulunan;

-Bütünleşik Görüntü

-Görme Engellilere Yönelik Özellik

-Mikro Yazılar

-Boyut Farkı

-Renklendirilmiş Banknot Kağıdı

-Ultraviyole Özellikler, Seri ve Sıra Numaraları

-Kılcal Lifler

-Floresan Etkili Mürekkep

-Kabartma Baskı

-Gizli Görüntü

-Holografik Şerit Folyo

-Renk Değiştiren Şerit

-Emniyet Şeridi

-Filigran

-Banknot Kağıdı konularında bilgiler veriliyor.

Sahte olmayan para ile sahte paraların birbirinden ayırt edilebilmesi için dikkat edilmesi gereken güvenlik özelliklerinin belirtildiği el broşürlerinde ayrıca sahte para ile karşılaşıldığında nelerin yapılması gerektiği de anlatılıyor. Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından hazırlanan el broşürlerinde de açıkça belirtildiği gibi sahte para ile karşılaşıldığında yapılması gerekenler:

 

Þ Sahte parayı, aldığınız kişiye kesinlikle iade etmeyiniz.

Þ Şahsın eşkaline ilişkin bilgileri, mümkünse kimlik bilgilerini varsa otosunun plakasını ve diğer özelliklerini tespit etmeli.

Þ Şahsı mümkün mertebe oyalamalı.

 Þ Bu arada en kısa sürede “155 Polis İmdat” veya en yakın polis birimini olaydan haberdar etmeli.

 Þ Sahte para muhafaza edilmeli ve sadece gelecek görevlilere teslim edilmeli.

Yapacağınız ihbarın, aranan bir kişi veya şebekenin veya büyük bir olayın faillerinin ortaya çıkartılmasına yardımcı olabileceğini unutmayınız

 

You must be logged in to post a comment Login