Bartın Sektörel Kalkınma Paneli Sona Erdi

“I. Bartın Sektörel Kalkınma Sempozyumu” bir panelle sona erdi. Panelde konuşan Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, “Üniversitemiz fildişi kulelerde değil, esnafımızın, sanayicimizin ve vatandaşımızın arasındadır.” dedi.

14 Nisan 2015 Salı, 09:56
Bartın Sektörel Kalkınma Paneli Sona Erdi

“I. Bartın Sektörel Kalkınma Sempozyumu” bir panelle sona erdi. Panelde konuşan Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, “Üniversitemiz fildişi kulelerde değil, esnafımızın, sanayicimizin ve vatandaşımızın arasındadır.” dedi.

Bartın Valiliği, Bartın Üniversitesi, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ile Maltepe Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve üç gün süren “I. Bartın Sektörel Kalkınma Sempozyumu” Bartın Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen bir panelle sona erdi.

Üniversiteler artık fildişi kulelerden memlekete bakmıyor

Akademisyenler, kamu yöneticileri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen panelin açılışında konuşan Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, Üniversitelerin artık fildişi kulelerden memlekete bakmadığını belirterek, “Gördüğünüz gibi Bartın Üniversitesi fildişi kulelerde değil, esnafımızın, tüccarımızın, sanayicimizin, vatandaşımızın arasında ve onlar için güzel projeler üretmenin gayreti içerisindedir.” dedi. Bunun bir memleketi davası olduğunu belirten Vali Azizoğlu, “ Eğer kalbimiz bu memleketin gelişmesi için dertleniyorsa, o zaman göreceksiniz ki Bartın’da da çok güzel şeyler olacaktır. Burada mahalli idarelerle, sivil toplum örgütleriyle, siyasi karar organlarıyla, halkımızla Bartın’ı hep birlikte kalkındırmanın azmi, mutluluğu ve gururu içerisindeyiz.” diye konuştu.

Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu

“Üniversitemiz lokomotif görevi görüyor”

Sempozyumun Bartın için önemli olduğunu belirten Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “Üniversitemiz, kuruluşundan bugüne Sayın Rektörümüzün önderliğinde akademisyenleriyle, idarecileriyle üniversitemizin gelişimi için çok büyük gayret gösterdi.” dedi. Bartın’ın kalkınmasında Bartın Üniversitesinin bir lokomotif görevi gördüğünü belirten Tunç, “ Üniversitemizin yeni kampüsünün inşaatları sona erdiğinde daha büyük katkıları olacaktır. Üniversitemiz akademisyenlerinin, Bartın’ın gelişimi ve kalkınması için üretilecekleri projelerle, Bartın önümüzdeki yıllarda çok daha farklı bir noktada olacaktır.” şeklinde konuştu.

“ Üniversitelerde çok ciddi bir hareketlilik başladı”

Bartın Üniversitesi Rektörü ve BAKKA Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ramazan Kaplan, gerçekleştirilen sempozyumla müteşebbislerimize, halkımıza yeni şeyler düşünme imkânı verirse bu toplantının amacına ulaşacağını ifade ederek, “Son yıllarda bütün illerimizde üniversitelerin kurulmasıyla üniversitelerde çok ciddi bir hareketlilik başladı.” dedi. Bugüne kadar 250’den fazla bilimsel toplantı düzenlediklerini belirten Rektör Kaplan, “Bartınlı hemşehrilerimiz de yakından müşahede ediyorlardır. Üniversite kurulduktan sonra üniversitemizin şehirle bağ kurma noktasında ciddi gelişmeler var. Bunları daha da geliştirerek halkımızı bunlara dâhil edeceğiz.” diye konuştu.

BAKKA Genel Sekreteri Faruk Tezel, “Bugün burada yaşanan atmosferle bir sinerji oluşturarak bireysel düşünceleri ortak düşünceler haline dönüştürmüş olacağız.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından panel gerçekleşti. Bartın Üniversitesi Rektörü ve BAKKA Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ramazan Kaplan’ın yönettiği panelde Bartın Ticaret ve Sanayi, Odası Başkanı Cihat Çakır sanayi sektörüne, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Gündoğan lojistik sektörüne, Kalkınma Bakanlığı İktisadi Sektörler ve Kordinasyon Genel Müdürlüğünden Dr. Yurdakul Saçlı tarım sektörüne, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği AR-GE sorumlusu Fatih Gönül turizm sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

You must be logged in to post a comment Login