B.Ü.Turizm Çalışanlarına Dil Öğretecek

Bartın Üniversitesinin Avrupa Birliği (AB) Programları bünyesinde yürüteceği projeyle, turizm sektöründe çalışan ya da çalışmak isteyen binlerce kişi yabancı dil öğrenebilecek.

13 Eylül 2015 Pazar, 22:46
Bartın Üniversitesi Turizm Çalışanlarına Dil Öğretecek

Bartın Üniversitesinin Avrupa Birliği (AB) Programları bünyesinde yürüteceği projeyle, turizm sektöründe çalışan ya da çalışmak isteyen binlerce kişi yabancı dil öğrenebilecek.

Bartın Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü tarafından AB Projeleri kapsamında sunulan “MENTALK: Turizm Sektöründe Çalışan Erkekler için Alternatif Dil Öğrenme Teknikleri” adlı projeyle, turizm sektörünün en önemli sorunlarından biri olan çalışanların dil problemine çözüm üretilecek. 206 proje teklifi arasından kabul edilen 26 projeden biri olan çalışmayla, sektörde çalışan ya da çalışmak isteyenler için kılavuz kitap ve çevrimiçi platformla birlikte çeşitli dil öğretim materyalleri hazırlanacak. Hazırlanacak eğitim araçlarını Türkiye, Avusturya, Norveç, İtalya ve Portekiz’den alanında uzman kişiler oluşturacak. Daha sonra hazırlanan araçlar internet üzerinden kullanıma açılacak.

Pilot İl Bartın Olacak

Bartın Üniversitesi adına sunulan ve 1 Ekim’de başlaması öngörülen proje, 2 yıl boyunca desteklenecek. 280 bin 335 avro bütçeli projede ilk etapta, hazırlanan materyaller ve çevrimiçi platform test edilecek. İlk uygulamalarının Bartın’da gerçekleşeceği proje, daha sonra internet üzerinden ulusal ve uluslararası kullanıma sunulacak.

AB Komisyonu, Dil Öğrenimine Önem Veriyor

Bartın Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülecek proje, AB Komisyonunun önem verdiği konular arasında yer alıyor. 2014-2020 döneminde AB Komisyonu ekonomik kalkınmayı sağlamak, kurumların rekabet gücünü artırmak ve sürdürülebilir ekonomiler yaratmak için dil öğrenme konusunu önemli bir araç olarak görüyor. Yapılan araştırmalar, Avrupalıların yüzde 53’ünün işlerinde bir yabancı dili kullandığını ve yabancı dil bilenlerin daha iyi bir işe sahip olduklarını ortaya koyuyor.
Bartın Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünden Çev. Neslihan Köse’nin yürütücüsü olduğu projede Yabancı Diller Bölümünden Okt. İlknur Civan, Okt. Süheyda Basic, Okt. Tuğçe Aydemir, Okt. Öznur Demirkaya ve Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kaygın yer alıyor.

You must be logged in to post a comment Login