Bartın Üniversitesinde Mezuniyet Coşkusu

Bartın Üniversitesinin 7’nci mezuniyet töreninde 3 bin 249 öğrenci, mezun olmanın sevincini yaşayarak ailelerini gururlandırdı.

18 Haziran 2015 Perşembe, 09:36
Bartın Üniversitesi

Bartın Üniversitesinin 7’nci mezuniyet töreninde 3 bin 249 öğrenci, mezun olmanın sevincini yaşayarak ailelerini gururlandırdı.

Atatürk Şehir stadında gerçekleştirilen törene Türkiye’nin birçok ilinden gelen aileler, çocuklarının mezuniyet sevincini ve gururunu yaşadı. Yoğun katılımın olduğu törende akademik personellerle birlikte yürüyen öğrencilerin kortej geçişi büyük alkış aldı. Bartın Üniversitesi Halk Oyunları ekibi ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Yesevi Sanat Topluluğu, yaptıkları gösteriyle törene renk kattı. Üniversite birincisi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği öğrencisi Fatma Özçelik’e Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu ve Rektör Prof. Dr. Ramazan Kaplan, önlisans birincisi Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarımı Programı öğrencisi Selenay Ünlütaş’a da Milletvekili Yılmaz Tunç ve İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRİC) Genel Direktörü Büyükelçi Musa Kulaklıkaya tarafından ödülleri verildi. Ardından dereceye giren öğrenciler mezuniyet kütüğüne isimlerini çaktı.

“Bartın, Artık Bir Üniversite Şehridir”

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan törende yaptığı konuşmada, üniversitenin büyüdüğünü vurgulayarak Bartın’ın artık bir üniversite şehri olduğunu söyledi. Rektör Kaplan “Göreve başladığımız yıl devir-teslim töreninde yaptığımız konuşmada öğrenci sayımızın 20 bin olacağını söylemiştik. Bu gün için de bu görüş ve tespitimiz değişmemiştir. İçinde bulunduğumuz akademik yıl itibarıyla öğrenci sayımız 11 bin 269 olmuştur. 2008’de ise 2 bin 100 öğrenci ile öğretime başlamıştık. Önümüzdeki akademik yıl için kontenjan talebimiz 3 bin 555’tir. Başka bir ifadeyle, her yıl Üniversitemiz ve Bartın şehrimize, ortalama ilçelerimiz büyüklüğünde bir nüfus katılmaktadır. Bartın, artık bir üniversite şehridir. Bunun en temel göstergesi Bartın merkezde yaşayan her 100 kişiden 23’ünün üniversite mensubu olmasıdır. Ayrıca ilimizin, bilim, kültür ve sosyal hayatına katkıları yanında; Ticaret ve Sanayi Odamızın verilerine göre de, Üniversitemizin ilimize ekonomik katkısı, 90 milyon 900 bin TL’dir.” dedi.

“Yarınların Aktörleri Öğrencilerimizdir”

Rektör Kaplan konuşmasında öğrencilere hitaben “Ümit ve temenni ediyorum ki, güzel ülkemizin “muasır medeniyetler” arasında yer alması ve hatta onları geçme azminde de millet olarak temel gücümüz ve güvencemiz, yani yarınlarımızın aktörleri de sizler olacaksınız. Akademik hayatı 40 yıla yaklaşan bir hocanız olarak sizlere, hayatınızın temel ilkelerinden birinin “adalet” olmasını tavsiye ederim. Adalet fikrine bağlı yaşamak, adil davranmak, insanoğlunu yücelten evrensel bir olgudur. Öğrenim hayatınızın sonunda elde ettiğiniz başarılarınız için sizleri kutluyorum. Başarılarınızın bir ömür boyu sürmesini diliyorum.” diye konuştu.

“Öğrencilerimizin Başarısında En Büyük Pay Hocalarımızın”

Rektör Kaplan öğretim elemanlarına seslenerek “Tartışmasız, hoca olarak en büyük mutluluk kaynağımız, sevgili öğrencilerimizdir. Onlar adeta gittikleri yerlerde bizlerin birer temsilcisidir. Onları yetkin ve donanımlı bireyler olarak yetiştirmek temel görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Bu gün bu sorumluluğu yerine getirmiş olmanın gönül huzuru ve rahatlığı ile öğrencilerimizi yeni hayatlarına uğurluyorsunuz. Öğrencilerimizin başarısında hiç şüphe yok ki, en büyük pay sahibi sizlersiniz.” şeklinde konuştu.

You must be logged in to post a comment Login