Bartın Üniviversitesine İlgi Arttı

Bartın Üniversitesine gelerek eğitim ve öğretimine burada devam edecek olan uluslararası öğrenciler üniversiteye ve şehre kısa sürede uyum sağladı. Akademik danışmanlarının rehberliğinde Bartın’ı gezen öğrenciler Üniversiteyi ve Bartın’ı çok sevdiklerini söyledi.

28 Ekim 2015 Çarşamba, 08:49
amasra

cropped-kurye-5-kurye1Bartın Üniversitesine gelerek eğitim ve öğretimine burada devam edecek olan uluslararası öğrenciler üniversiteye ve şehre kısa sürede uyum sağladı. Akademik danışmanlarının rehberliğinde Bartın’ı gezen öğrenciler Üniversiteyi ve Bartın’ı çok sevdiklerini söyledi.

Bartın Üniversitesinde bu akademik yıl öğrenim görecek İspanya ve İtalya’dan gelen öğrenciler Rektör Prof. Dr. Ramazan Kaplan’ı ziyaret etti. Üniversite Genel Sekreteri Erturan Asiloğulları ile Erasmus ve Dış İlişkiler Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Murat Onat’ın da yer aldığı ziyarette Rektör Kaplan, öğrencilere şehir ve üniversite hakkında bilgiler verdi. Yabancı uyruklu öğrencilere gereken desteği vereceklerini aktaran Rektör Kaplan, “Biz üniversite olarak akademik personelinden idari personeline kadar sizin sorunlarınızı paylaşmaya hazırız. İyi bir üniversitede öğrenim görmenizin dışında güzel bir şehre de geldiniz. Burada iyi bir öğrencilik geçirmenizi temenni ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz.” dedi

“Bartın Üniversitesine Uluslararası Öğrencilerin İlgisi Artıyor”

Bartın Üniversitesine uluslararası öğrencilerin ilgisinin giderek arttığını belirten Erasmus ve Dış İlişkiler Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Murat Onat , “10 ülkede 20 farklı üniversiteyle öğrenci ve akademik personel değişimi noktasında anlaşmalarımız var. Bu kapsamda bu akademik yılda İspanya Oviedo Üniversitesi ve İtalya Napoli Üniversitesinden yabancı öğrenciler üniversitemize kayıt yaptırdılar. Bu anlaşmalar sayesinde önümüzdeki yıllarda çok daha fazla uluslararası öğrencinin üniversitemize gelmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Uluslararası Öğrenciler Bartın Üniversitesinde Olmanın Mutluluğunu Yaşıyor

Bartın Üniversitesine kayıt yaptıran uluslararası öğrenciler Bartın’da olmanın sevincini yaşadı. İspanya’dan gelerek İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğrenim gören Victor Gonzalez, Bartın’a gelmeden önce Üniversiteyi çok araştırdığını belirterek, “Türkiye’yi tanımak istiyordum, bunun için Bartın Üniversitesinde okumanın iyi bir seçenek olduğunu düşündüm. Gelmeden önce Üniversitemizle ile ilgili çok araştırma yaptım. Nüfus olarak küçük bir şehirde olmamıza rağmen büyük bir üniversitede okuyoruz. Bartın’ın bir üniversite şehri olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“Harika Bir Kampüs ve Eğlenceli Bir Yer”

İtalya’dan gelerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde okuyan Daniele Romano ise, üniversite kampüsü hakkında düşüncelerini aktararak, “Sadece öğrenciler için harika bir kampüs ve eğlenceli bir yer olduğunu düşünüyorum. Bartın Üniversitesinin orman içerisinde bir alan olması bana huzur veriyor.” diye konuştu.

“Amasra Avusturya’nın Bazı Bölgelerini Andırıyor”

Bartın’ı gezdiğini özellikle Amasra’yı çok beğendiğini ifade eden İspanyol İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Guillerma Sanchez Parrondo da “İlk hafta arkadaşlarımla birlikte Amasra’ya gittik. Amasra gerçekten çok güzel bir yer ve çok beğendim. Avusturya’nın bazı bölgelerini andırıyor. Doğasıyla beni çok etkileyen Amasra’da balık yedik, gerçekten çok lezzetliydi. Ayrıca İnkumu’nu da gezme fırsatımız oldu. Gece İnkumu Plajı çok güzel görünüyordu. Daha sonra buraya yakın diğer doğal güzellikleri görmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

“İnsanlar Bahsedildiği Gibi Sıcakkanlı ve Misafirperver”

Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi İtalyan Domenico Auriemma ise Bartın ile ilgili ilk izlenimlerini anlatarak, “Tanıştığım herkes bana çok misafirperver davrandı. İlk tanıştığım Türk arkadaşım, bana olabildiğince yardımcı olmaya çalışıyor. Her gün birebir görüşebileceğim birçok arkadaşım oldu. Buradaki insanlar bahsedildiği gibi sıcakkanlı ve misafirpervermiş.” dedi.
Diğer İtalyan Öğrenci Giuseppe D’aniello ise Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde öğrenim görüyor. D’aniello da sınıf arkadaşlarının kendisine olan yaklaşımını çok samimi olarak nitelendirerek, “Hem sınıftan arkadaşlarım hem hocalarım dersler ve şehre adaptasyonum noktasında bana yardımcı oluyor. Eğlenceli vakit geçiriyoruz. Arkadaşlarımı çok fantastik buluyorum.” ifadelerini kullandı

Çay, Türk Kahvesi ve Bu Gösterilen İlgiyi Hiçbir Zaman Unutamam

İspanya’dan gelen Valentina Molettieri Bartın Üniversitesinde olmanın mutluluğu yaşadığını kaydetti. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi Mollettieri “Herkes bize yakın davranıyor. Herkese misafirperverliği için çok teşekkür ederim. Sanırım çay, Türk Kahvesi ve bu gösterilen ilgiyi hiçbir zaman unutamam.” diye konuştu.
İnşaat Mühendisliği Bölümünün bir diğer İspanyol öğrencisi Pablo Mendez Rodriguez ise Türkiye’ye ilk defa geldiğini belirterek, “Arkadaşlarımla ya da ailemle İngiltere, İtalya ve Fransa gibi başka ülkelere gitme deneyimim oldu. Türkiye’ye ilk defa geliyorum. Yeni bir kültürü tattığımdan çok farklı bir tecrübe yaşadığımı düşünüyorum. Bu tecrübeler benim kendimi geliştirmem için oldukça faydalı olacaktır.” dedi.

You must be logged in to post a comment Login