Elbroşürlü Bilgilendirme Devam Ediyor

Bartın Emniyet Müdürlüğü ‘nün suç ve suçluyla mücadelesi aralıksız olarak devam ederken, özel olarak hazırlatılan elbroşürleri de dağıtılıyor.

09 Nisan 2015 Perşembe, 09:52
polis

Elbroşürlü Bilgilendirme Devam Ediyor

Bartın Emniyet Müdürlüğü ‘nün  suç ve suçluyla mücadelesi aralıksız olarak devam ederken, özel olarak hazırlatılan elbroşürleri de dağıtılıyor.

Vatandaşı sahte para konusunda bilgilendiren polisler, sahte para ile karşılaşıldığında vakit geçirmeden 155 Polis İmdat nolu telefonu arayarak görevlilere konu ile ilgili olarak bilgi vermelerini istediler.

Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerinin Bartın İl Merkezin de vatandaşı  bilgilendirici faaliyetleri büyük bir kararlılık içerisinde aralıksız olarak devam ediyor.  Suç ve suçluyla mücadele amacıyla düzenlenen bilgilendirme faaliyetlerinin sonuncusu ise sahte para konusunda oldu.

 

Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından ülkemiz genelinde olduğu gibi zaman zaman Bartın İlimizde de karşılaşılan sahte para suçlarıyla mücadele amacıyla eğitim faaliyetleri düzenleniyor. Bartın İl Merkezinde esnaflara sahte paralar hakkında bilgiler veren polisler sahte para olayları ile karşılaşılması halinde vatandaşın vakit geçirmeden 155 Polis İmdat nolu telefonu arayarak görevlilere konu ile ilgili olarak bilgi vermelerini istediler. Polis dostunuz arkadaşınızdır sözünü de benimsetmeye çalışan görevliler bilgilendirmeler esnasında özel olarak hazırlattıkları el broşürlerini de esnafa dağıtıyorlar.

Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından sahte para konusu ile ilgili olarak özel olarak hazırlatılan el broşürlerinde Türk Lirası Banknotları Güvenlik Özellikleri arasında bulunan;

-Bütünleşik Görüntü

-Görme Engellilere Yönelik Özellik

-Mikro Yazılar

-Boyut Farkı

-Renklendirilmiş Banknot Kağıdı

-Ultraviyole Özellikler, Seri ve Sıra Numaraları

-Kılcal Lifler

-Floresan Etkili Mürekkep

-Kabartma Baskı

-Gizli Görüntü

-Holografik Şerit Folyo

-Renk Değiştiren Şerit

-Emniyet Şeridi

-Filigran

-Banknot Kağıdı konularında bilgiler veriliyor.

Sahte olmayan para ile sahte paraların birbirinden ayırt edilebilmesi için dikkat edilmesi gereken güvenlik özelliklerinin belirtildiği el broşürlerinde ayrıca sahte para ile karşılaşıldığında nelerin yapılması gerektiği de anlatılıyor. Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından hazırlanan el broşürlerinde de açıkça belirtildiği gibi sahte para ile karşılaşıldığında yapılması gerekenler:

 

Þ Sahte parayı, aldığınız kişiye kesinlikle iade etmeyiniz.

Þ Şahsın eşkaline ilişkin bilgileri, mümkünse kimlik bilgilerini varsa otosunun plakasını ve diğer özelliklerini tespit etmeli.

Þ Şahsı mümkün mertebe oyalamalı.

 Þ Bu arada en kısa sürede “155 Polis İmdat” veya en yakın polis birimini olaydan haberdar etmeli.

 Þ Sahte para muhafaza edilmeli ve sadece gelecek görevlilere teslim edilmeli.

Yapacağınız ihbarın, aranan bir kişi veya şebekenin veya büyük bir olayın faillerinin ortaya çıkartılmasına yardımcı olabileceğini unutmayınız

 

You must be logged in to post a comment Login