Kendi yağı ile kavrulan şehir: ” Bartın”

Bartın’ın tel kırma sanatı, dillere destan. Mevcut Belediye Bahçesi, yeni düzenleme ile tarihi bir kisveye dönüştü. Asılan ışıklı panolarla burada hem tarih öğretiliyor hem de sana

12 Ağustos 2015 Çarşamba, 10:46
Kendi-yağı-ile-kavrulan-şehir-Bartın

Kendi yağı ile kavrulan şehir: ” Bartın”
Bartın ırmağı ve motorları

Bartın’ın tel kırma sanatı, dillere destan. Mevcut Belediye Bahçesi, yeni düzenleme ile tarihi bir kisveye dönüştü. Asılan ışıklı panolarla burada hem tarih öğretiliyor hem de sanat. İşte bu bahçedeki Halk Sanatları Derneği’nin binası, kullanım için Belediyece derneğe verilmiş. Burada toplanan halkın emekleri, satılarak emek sahiplerine geri dönüyor. İşsiz hanımlara iş kapısı aynı zamanda. Tel kırmaların en muhteşemleri sergileniyor. O günkü nöbetçi sanatkar Hatice Kaşkaş ile konuştuk. Belediyeye teşekkür ediyor bu yeri kendilerine verdikleri için. Fuarlarda bile kapış kapış gitmişti bu tel kırma mamulleri..

.

BARTIN BELEDİYESİ BAŞKAN YARDIMCILARINDAN HÜSEYİN ÇETİN, ” BÜTÜN BU ÖDÜLLER BENİM” DERCESİNE ODASINDAKİ ÖDÜLLERİ GÖSTERİYOR. HAREKETLİ VE HIZLI İŞ GÖRMESİ BAKIMINDAN İŞ BİTİRİR BİR HÜVİYETİ OLDUĞU İÇİN, SEVİLİYOR. SEMPATİKLİĞİ DE CABASI.

Bahçede Bartın’ın ilk yılları, tarihi panolarda sergileniyor. Bunlara baktıkça, bir şehri, tarihin aralığından seyrediyorsunuz. Bir belediye her yerde park yapar amma, tarihini sergilemek hatıra gelmez. İşte Bartın Belediyesini, bu kimlikle kutlamak şazım.

Oradan Asma Mahallesine giden köprü başındaki çay bahçesine gittim. Eskiden burası mezbelelikti. Eşeği bağlasan durmazdı. Bir yanı ırmağa bakan uçurumdu. Şimdi köşk kondurulmuş buraya.

Parkta oturma gurupları, çayhaneler, istirahat yerleri bölüm bölüm ayrılmış. Burayı ihya eden Güngörür ailesi, ailecek bu bahçede çalışıyor. Her seferinde yeni eklentiler yapıyorlar bahçeye.

Belediyede sıkı bir faaliyetler zinciri, peş peşe birbirine ekleniyor. Herkes meşgul. Herkes dolu dolu. Başkan Yardımcıları da öyle. Dopdolu. İşlerinde en sempatiği de Hüseyin Çetin. Odasında ödüller köşesi var. Bu işlere o bakıyor. Odası vızır vızır çalışıyor ve iş üretiyor. Başkanlarından aşağı kalmıyorlar.

Bartın bir atılım içinde. Bunun halka halkaları birleşip, uzun ve mutlu zincirler oluşturuyor. Şehir bir sanat evi gibi imar ediliyor ve değerleri ortaya çıkarılıyor. Ve çabalar, halkın gözünden kaçmıyor.,

Velhasıl, Bartın, kendi yağı ile kavruluyor. Başkanları yetiyor şehre. Ona ebedi başkan diyorlar. O partiden olmayanlar,, partiye değil, şahsa oy verdikleri için, daima açık farkla kazanıyor başkanlığı Cemal Akın. Onun için en uzun soluklu başkan o olacak diye de genel kanaat hakim şehirde ve çevrelerde.

You must be logged in to post a comment Login