“Kontrolsüz Kavşak” tehlike saçıyor

Bartın Asma Köprüsü Kavşağı, başta yayalar olmak üzere herkesin korkulu rüyası olma yolunda adım adım ilerliyor.

16 Nisan 2015 Perşembe, 09:15
“Kontrolsüz Kavşak” tehlike saçıyor

Bartın Asma Köprüsü Kavşağı, başta yayalar olmak üzere herkesin korkulu rüyası olma yolunda adım adım ilerliyor.

Beş yolun kesişme noktasındaki kavşak, mesai saatleri öncesinde ve akşam mesai çıkışında yoğun araç ve yaya trafiğine sahne olurken, hemen hemen her gün ya ufak maddi hasarlı kazalara sahne oluyor, ya da kazalar kıl payı atlatılıyor. Şimdiye kadar tek teselli, her hangi bir can kaybı ya da ciddi yaralanmanın yaşanmamış olması. Başta çevre sakinleri olmak üzere hemen herkes, “Önlem alınması için birinin canı mı yanmalı” diye soruyor.

 

Herkes tedirgin

 

4 ana yol ile 1 ara yolu birbirine bağlayan ve Bartın’da şehir içi trafiğin önemli geçiş güzergahlarından biri olan Asma Köprü Kavşağı’nda herhangi bir sinyalizasyon olmaması, sürücülerin geçiş üstünlüğüne önem vermemesi ve araçlarının sinyal lambalarının varlığından bihaber olmaları nedeniyle zaman zaman kazaya davetiye çıkarıyor. Bu durum başta bölge sakinleri olmak üzere Kavşağı kullanmak zorunda olan herkesi tedirgin ediyor. Bartın Anadolu Lisesi ve İstiklal İlkokulu’nun da bulunduğu bu noktadaki en büyük keşmekeş ise mesai saatlerinin başlangıcında ve bitişinde yaşanıyor.

 

Halk otobüsleri durunca trafik aksıyor

 

Bölgede halk otobüslerinin yolcu indirme ve bindirme yapması için durması, trafiğin de zaman zaman aksamasına neden oluyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde köprü girişinin olduğu alanda yoğunluk yaşandığına dikkat çeken bölge sakinleri, yaşanan sıkıntıları şu sözlerle dile getirdiler:
“Okul ve iş çıkışlarının yoğun yaşandığı saatlerde trafik burada çileye dönüşüyor. Herkes geçiş üstünlüğü ‘benim’ düşüncesiyle hareket ediyor. Buradaki soruna bir an önce çözüm bulunması lazım. Kör noktada bulunan halk otobüsü durağı da trafiğin tıkanmasına yol açıyor. Halk otobüslerinin arkasında biriken araçlar sollama yaparak kavşağı kullanmaya çalışınca kavgalar da yaşanıyor. Küçük çaplı kazalarda sıkça yaşanıyor. Ne yayalar, ne de sürücüler yolu sağlıklı bir şekilde kullanabiliyor.

 

“Medyum mu olmalıyız?”

 

Sürücülerin dönüşlerde sinyallerini kullanmaması da başlı başına bir sorun. Yolu kullanan 10 araçtan belki 2 tanesi sinyalini kullanıyor. Sinyal kullanmayan araç sürücülerinin nasıl hareket edeceğini, nereye gidip gitmeyeceğini bilmemiz için medyum mu olmamız gerekiyor? Bu yolda ne uyarıcı levha ne trafik ışığı ne de sürücüleri yavaşlatıcı hız bariyeri var. Yayalar için üst geçit ya da yaya geçidi yapılsa, otobüs durağı başka bir noktaya taşınsa ve sürücüleri yavaşlatmak için 4 yola da hız bariyeri konulsa bu sorun çözüme kavuşturulmuş olur. Fakat en önemli çözüm yine sürücülerde.”

 

“Birinin canı mı yanmalı?”

 

Bölgede ciddi anlamda yaralanma ya da can kaybı ile sonuçlanabilecek muhtemel bir trafik kazası olmadan yetkililerin duruma el atması gerektiğini değerlendiren bölge sakinleri, “Kavşakla ilgili güvenlik arttırıcı bir önlem alınabilmesi için ille de birinin canı mı yanmalı” diye de sordular.

 

Muhtar, akıllı kavşak istiyor

 

Kırtepe Mahallesi Muhtarı Münir Fazıl Seyhan da, Kavşak’ta yaşanan tehlikeden şikayetçi, Bölge Trafik Komisyonu’nun konuya el atarak çözüm üretmesini beklediklerini ifade eden Seyhan, “Bu yol 5 yolu birbirine bağlıyor. Akşam ve sabah saatlerinde ciddi bir trafik yoğunluğun yaşandığı bu yolda ya trafik memurları geçişleri sağlasın ya da akıllı kavşak yapılsın” önerisinde bulundu.

 

KAYNAK:www.bartintimes.com

You must be logged in to post a comment Login