kurye-times-reklam
kurye-times-reklam
6666

Kozcağız için iki kanun teklifi

2011 yılında yapılan seçimlerin ardından 25.05.2012 tarihinde teklifini yineleyerek yeniden Meclis Başkanlığı’na sunduğunu anlattı

03 Haziran 2015 Çarşamba, 21:58
aysu-bankoglu
  • Yalçınkaya, dün olduğu gibi yarın da Bartınlının yanında olacak

     

CHP Bartın Milletvekili adayları M. Rıza Yalçınkaya ve Aysu Bankoğlu, 7 Haziran seçimlerine günler kala, hız kesmeden çalışmalarını sürdürüyor.  CHP’li Yalçınkaya ve Bankoğlu, dün de Orduyeri Mahallesi, Kadınlar Pazarı ve Begüm Parkı’na giderek vatandaşlarla kucaklaştı. CHP’li Yalçınkaya, vatandaşlarla yaptığı konuşmalarda, 8 yıldır TBMM’de Bartın ve Bartınlılar için çalıştığını belirterek, yüzlerce yazılı soru önergesi, onlarca Meclis Araştırma Önergesi ve Kanun teklifi vererek Bartın’ın sorunlarına çözüm aradığını söyledi. Yalçınkaya, 7 Haziran’da kurulacak CHP iktidarında, Bartın’ın tüm sorunlarına çözüm bulunacağını belirtti.

CHP’li Yalçınkaya ve Bankoğlu, seçim çalışmaları kapsamında ilk olarak Bartın’da Orduyeri Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Burada, Orduyeri Köprüsü yakınında kahvehanelerin önünde oturan mahalle sakinleriyle kucaklaşan Yalçınkaya ve Bankoğlu ardından Bartın’ın meşhur Kadınlar Pazarı’nı ziyaret ederek pazarcı esnafının sorunlarını dinledi. Pazarda esnaf ve vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılanan CHP’li adaylar, akşam saatlerinde de Orduyeri Mahallesi’nde bulunan Begüm Parkında vatandaşlarla bir araya geldi.  Ziyaretlere CHP’li adayların yanısıra, CHP Bartın İl Başkanı Fahrettin Akgül, CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, CHP Bartın Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan ve partililer katıldı.

Bartın ve Bartınlılar için…

Yalçınkaya, Orduyerinde yaptığı konuşmalarda 8 yıldır TBMM’de gece gündüz demeden Bartın ve Bartınlılar için çalıştığını ifade ederek, aynı şekilde önümüzdeki dört yıl boyunca da çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti. CHP milletvekili olarak Bartın ve Bartınlı için sunduğu bir çok yasa teklifinin ve Meclis Araştırma Önergesinin AKP oylarıyla reddedildiğini, ya da AKP’li milletvekillerinin destek vermemesi nedeniyle gündeme alınmadığının altını çizen Yalçınkaya, CHP iktidarında bu güne kadar AKP’nin reddettiği yasa tekliflerinin yeniden gündeme alınacağını ve yasalaşacağını ifade etti. Yalçınkaya, 23. Dönem’de 133, 24. Dönem’de ise 75 yazılı soru önergesi ile her iki dönemde toplam 28 Meclis Araştırma Önergesi vererek Bartın ve Bartınlıların yaşadığı sorunları Meclis gündemine taşıdığını kaydetti.

Kozcağız için iki kanun teklifi

Yalçınkaya, Bartın’ın Kozcağız beldesinin ilçe olmayı hak ettiğini belirterek, bunun için ilk olarak 28.12.2010 tarihinde yasa teklifi verdiğini. Ancak teklifin dönem sonuna kadar ele alınmadığı için, 2011 yılında yapılan seçimlerin ardından 25.05.2012 tarihinde teklifini yineleyerek yeniden Meclis Başkanlığı’na sunduğunu anlattı. Yalçınkaya, AKP’li milletvekillerinden destek gelmediği için teklifi kabul edilmediğini belirterek, 7 Haziran’dan sonra kurulacak CHP iktidarında Kozcağız’ın hakkettiğine kavuşacağını ve ilçe olacağını ifade etti.

Bartın Üniversitesi için Kanun teklifi

CHP’li Yalçınkaya, henüz Bartın Üniversitesi kurulmadan önce 02.04.2008 tarihinde Bartın’da üniversite kurulması için kanun teklifi verdiğini belirterek, teklifinde “İlimizde üniversite bulunmaması nedeniyle her yıl binlerce gencimiz değişik illerde öğrenimini sürdürme mücadelesi vermekte ve bunların bir çoğu da aileleri ile birlikte zorunlu olarak göç etmektedir. Bu itibarla bölgenin kalkınmasında ve göçlerin önlenmesinde kurulacak olan üniversitenin etkisi de büyük olacaktır” dediğini ifade etti. Yalçınkaya, teklifinin birleştirilerek 22 Mayıs 2008 tarihinde kabul edildiğini ve Bartın’ın üniversiteye kavuştuğunu belirtti.

 

Emekli teklifi ülke gündeme oturdu

CHP’li Yalçınkaya, Bartın’da 44 bin emekli bulunduğunu ve bu emeklilerin zor şartlarda yaşamlarını sürdürdüklerini belirterek, “Her zaman emeklilerin yanında oldum. Emeklilerin refahının artması, onların rahat bir emeklilik dönemi geçirmelerinin bizim en büyük borcumuz olduğunu düşündüm” dedi. Yalçınkaya bu düşünceden hareket ederek, emeklilerin sosyal ve ekonomik refahının artırılması amacıyla yasa teklifi hazırladığını belirti. Yalçınkaya teklifinde, emeklilerin ücretlerinde yapılacak artışların enflasyon rakamlarındaki artış ile sabit fiyatlarla gayri safi yurtiçi hâsıla gelişme hızı toplamına göre gerçekleşmesi; İşçi, memur ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları en düşük dereceli devlet memuru aylığından düşük olamaması; Emeklilere yılda iki kez dini bayramlar öncesi birer maaş ikramiye ve kış ayları yaklaşırken yakacak yardımı verilmesi; ayrıca çalışmak zorunda olan emeklilerden devletin, ‘Sosyal Güvenlik Destek Primi” adı altında yaptığı kesintinin kaldırılmasını talep ettiğini belirtti.

İktidar partisinden destek gelmediği için teklifin yasalaşmadığını söyleyen Yalçınkaya, “Ancak bu teklif partimizin seçim bildirgesine de girdi. Şu anda Türkiye’de en çok tartışılan başlıklardan biri. 7 Haziran seçimlerinde sizlerin de vereceği oylarla kurulacak CHP iktidarında bu teklif yasalaşacak. Bu konuda Genel Başkanımızın sizlere sözü var” diye konuştu.

Her zaman gazilerin yanında

Yalçınkaya, milletvekili olarak görev yaptığı süre boyunca her zaman ülkemizi, birliğimizi ve beraberliğimizi kahramanca savunurken yaralanan gazi ve yaşamını yitiren şehitlerimizin yanında olduğunu dile getirdi. Yalçınkaya, şehit yakınlarında olduğu gibi gaziler için de kamuda ikinci kişiye istihdam hakkı tanınması için kanun teklifi hazırlayarak Meclis Başkanlığına sunduğunu söylerken, Gaziler gününde sunulan teklifin yine iktidar partisinden destek gelmediği için yasalaşmadığını söyledi.

Akademisyenler için teklif yasalaştı

Yalçınkaya, 23. Dönemde 23,  24. Dönem boyunca 20 kanun teklifi verdiğini belirterek, bazı yasa tekliflerinin kabul edildiğini kaydetti. Yalçınkaya, akademisyenlerin ücretlerinin düzeltilmesine yönelik yasa teklifi, benzer diğer tasarı ve tekliflerle birleştirilerek kabul edildiğini belirterek, bu teklifin kabul edilmesiyle akademisyenlerin yaşadığı mağduriyetlerin büyük oranda giderildiğini kaydetti.

Termik santralin etkilerinin araştırılmasına engel

Yalçınkaya, Bartın’da yaşanan sorunların Meclis çatısı altında tartışılması için de mücadele verdiğini ifade ederek, bu konuda hazırlayarak sunduğu Meclis Araştırma Önergelerinin AKP’liler tarafından reddedildiğini vurguladı. Yalçınkaya, Amasra’da yapılması planlanan termik santralin Bartın ilinin tamamını tehdit ettiğini belirterek, TBMM’de termik santrale karşı mücadele verdiğini söyledi. Bu konuda onlarca yazılı soru önergesi verdiğini ve defalarca Meclis kürsüsünden ilgili bakanlıkları uyardığını dile getiren Yalçınkaya, termik santralin Bartın’da çevreye ve insan hayatına zararlarının araştırılması için verdiği araştırma önergesinin de yine AKP’lilerin oylarıyla reddedildiğini kaydetti.

Bartın’ın sorunları Meclis gündeminde

Aynı şekilde, Bartın Irmağı’nda yaşanan kirliliğin nedenlerinin ve bu kirliliğin engellenmesi için gerekli önlemlerin alınması için yapılması gerekenlerin araştırılması için Meclis Araştırma Önergesi; Maden emekçilerinin emeklilik koşullarının, onların lehine olacak şekilde yeniden düzenlenmesine yönelik sorunların tespiti için Meclis Araştırma Önergesi; Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesinin sıkıntılarının araştırılması ve ülke ekonomisine gerekli katkıyı sağlaması için içerisinde bulunduğu sorunların tespiti için Meclis Araştırası yapılması; Bartın’ın cansuyu olan Kavşaksuyu’nun yok olmasının önlenmesi için alınması gereken önlemlerin tespiti için Meclis Araştırılması yapılması gibi bir çok önerisinin de yine iktidar partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini anlattı.

Madenciyi yalnız bırakmadım

Kendisinin de madenci olduğunu ifade eden CHP’li Yalçınkaya, milletvekilliği süresince her zaman maden emekçilerinin yanında olduğunun altını çizerek, HEMA Endüstri AŞ’nin, madende çalışan işçilere 3213 Sayılı Maden Kanunu’nda tanınan çift asgari ücret hakkını vermeyerek, işçilerin mağduriyetine neden olmasını ve yasaya aykırı davranmasını defalarca Meclis gündemine taşıdığını söyledi. Gerek verdiği önergelerle gerekse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile bire bir yaptığı görüşmelerle konuyu sürekli gündemde tuttuğunu ifade eden Yalçınkaya, girişimleri sonucunda madende inceleme yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerinin, firmayı suçlu bularak, işçilere yasanın emrettiği çift asgari ücretin ödenmesini ve geçmişten gelen alacakların işçilerin hesabına yatırılmasını istediğini kaydetti. Ancak firmanın bu karara uymadığını söyleyen Yalçınkaya, bunun için yeniden hem Enerji Bakanlığı, hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde bir kez daha girişimlerde bulunduğunu anlattı.

Amasra’ya entegre hastane sözü

CHP’li Yalçınkaya, Amasra’ya maden kazalarında yaralanan maden işçilerine anında müdahale edilebilecek bir hastane yapılması talebinde bulunduğunu ve bu talebinin Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edildiğini de ifade etti.

You must be logged in to post a comment Login