Listede Bartın yok

22 Temmuz 2015 Çarşamba, 15:11
bartinspor-kaza

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) altyapı kategorilerinde şampiyon ve dereceye giren takımların listesini yayınladı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) altyapı kategorilerinde şampiyon ve dereceye giren takımların listesini yayınladı. Şampiyon olan takımlar, ya Belediye’ye ya Büyükşehir Belediyesine sahip takımlar ya da köklü geçmişe sahip kulüpler. U13’te şampiyon Galatasaray, ikinci ise Trabzonspor olurken üçüncü Akdeniz Belediyespor (Mersin) dördüncü Denizli Büyükşehir olmayı başardı.

U14;

1- Antalya Özer Gençlik ve Spor

2-Fethiye İdman Yurdu (Bursa)

3- Kadıköyspor (Samsun)

4- Akdeniz Belediyespor (Mersin)

U15

1-TSE Arabayatağıspor (Bursa)

2-Antalya DSİ Spor

3-Ergani Gençlerbirliği Spor (Diyarbakır)

4- Bağlarbaşıspor (İstanbul)

U16

1-Elazığspor

2- Bağlarbaşıspor (İstanbul)

3-Karaderespor (Trabzon)

4-Lüleburgazspor (Kırklareli)

U17

1-Çayırovaspor (Kocaeli)

2-Payas Belediyespor (Hatay)

3-Giresunspor

4-Ortaca Belediyespor (Muğla)

U19

1-İzmirspor

2- Akdeniz Belediyespor (Mersin)

3- Gaziosmanpaşa Spor (İstanbul )

4- 1461 Trabzon

En başarılı takım, 3 kategoride de dereceye girmeyi başaran Mersin ekibi Akdeniz Belediyespor oldu. Peki biz, Bartın ili olarak neden dereceye, ilk 8’e, ilk 20’ye ya da 2.tura çıkmamız hayal gibi görünüyor. Nerede hata yapılıyor?

Sorumuzun cevabını Bartın Amatör Spor Kulüpleri Başkanı (ASKF) Turgut Altunçubuk yanıtladı. Altunçubuk, sorunun cevabını alabilmek için daha eskiye gidilmesi gerektiğini söyledi.

50 yıldır futbolun içinde biri olarak Turgut Altunçubuk, eskiden mobilyacılık mesleğini yaparken kazandığı 3 kuruşun bir kuruşunu amatöre harcadığını neden olduğunu da futbolu, çok sevdiği için yaptığını ifade etti. Başarılı idareci ve Başkan sözlerinin şöyle devam etti: “Ben bu sevgiyi tarif edemem. 1980 yılında Bartın Gençlik’te idareciliğe başladığım zaman, ilimizde Bartın İdman Yurdu adında takım vardı. Turgut Giresunlu ağabeyimiz Bartın Gençlik’in anısına bu takımın adını yaşatmak babında Bartın Gençlik olarak değiştirmek istiyorum dedi. Herkeste bu öneriye sıcak baktı. Olağanüstü kongreye götürüldü ve kongrede isim Bartın Gençlik olarak değiştirildi. Siyasetçi olmasına rağmen Hasan Akyol’un gayretleri sonucunda Bartın Gençlik federe oldu” dedi.

2 takım vardı

Başarılı yönetici ve eski futbolcu Altunçubuk, Bartın Gençlik’te çok parlak zamanlarının olduğunu ve amatörde Bartınspor ile Bartın Gençlikspor’un olduğunu belirtti. Altunçubuk , ”Amatör Lig’de Bartınspor’a rakip olduk. Hasan ağabeyle çalıştık. Bartın’ın üst düzey tüccar ağabeylerimiz vardı. Turgut ağabey, genel kaptandı. Ben de kaptan yardımcılığı yaptım. Turgut ağabey gelemezdi. Bazen o gelemediğinde ben genel kaptan gibi çalışırdım” şeklinde konuştu.

İddiamız kalmadı

Altunçubuk, “Bartın Gençlik camiasında 1984-85 yılında bir ayrışma, anlaşmazlık oldu. Bizim yönetimimiz yıkıldı. Bu arada Bartınspor 2.Amatör’de şampiyon olmuştu. Rahmetli Davut Bey ile Hasan Akyol’un arası gerilince Hasan Ağabey ‘Ben bıraktım iddiamız kalmadı’ dedi.  Bizim iddiamız olmaz mı? Biz 1.Amatör’de oynuyoruz, kadromuz çok iyi ve altyapımız sağlam. Bartınspor’da bir amatör takım var altyapısı yok. 1984-85 sezonunda Bartın Gençlik camiasında futbol oynayan arkadaşlarımı görüyorum, tanıyorum. Süper idman yapardık. İdman bittikten sonra genç takımımızla çift kale maç yapardık. Genç takımızda çok iyiydi ve takıma girmek çok zordu” diye konuştu.

Şu an ki şartların geçmiş zamanda olmadığının altını çizen ASKF Başkanı, “Sahamız çamurdu. Çakıl deryasıydı. Şimdi tesisler yenilendi” dedi.

Kulüp kapanıyordu

Altunçubuk, “1990 yılında Bartın Gençlik’i kapanma aşamasındayken Bartınspor’un Genel Sekreteri rahmetli Yavuz Biçer Ağabeyimiz ‘kulübünüz kapanıyor’ diye birkaç kez bana söyledi. Buradaki arkadaşlarım bana maddi manevi destek oldular. Camiamız çok büyüktü, büyük bir kitleye hitap ediyordu. Arkadaşlarımın yardımıyla B. Gençlik’i tekrar ayağa kaldırdık ve yola çıktık. 1990-95 yıllarında kulübe başkanlık yaptım. Paramız olduğundan değil sporu sevdiğimiz için başkan oldum. Kulüp başkanlığı, paraya bakıyor biliyorsunuz. Namusumuzla, şerefimizle buralara kadar getirdik. Amatörce mücadele ettik. Paramız olsa transfer yapar, takviye yapar lig şampiyonu olurduk.

Hala heyecanını yaşıyorum

Konuyu Bartın Gençlik’ten açtık sonunda Türkiye şampiyonalarına geleceğiz. B. Gençlik camiası olarak Mehmet Güzgün hocamız ile tanıştık. Takımı çalıştırdı, çabaladı. İyi oyuncularımız vardı ve Ankara Türk Telekom takımına gönderdik. Hala orada oynayan Selçuk futbolcumuz var. U13, U14, U15, U16, U17 ve U19 gibi altyapı takımları oluşturduk. Bartın’da şampiyon olduk. Bartın’da şampiyonluk yetmiyor. Ben spor hayatımda 2 defa ikinci turu kaçırdım. Birini B Gençlerde Karabük’te diğeri A Gençlerde Bolu’da kaçırdım. Bolu’da 1 tek gol averajıyla 2.tura çıkamadık. Hala bunun heyecanını yaşıyorum. Gözlerimin önünde canlandırıyorum. Bir önceki maçta 3 değil de 4 gol atsaydık diğer maçtaki beraberlik bize yetecekti.

Bartın’da bir ilki başardı

Kemerspor’u buradan can-ı gönülden kutluyorum.  Onları kıskanmıyorum, 2.tura çıkmalarından dolayı mutluluk duyuyorum.  Bartın’da bir ilki başardılar. 2.tura çıktılar.

Gerçekçi olmamız lazım, hayal

Antrenörler, hocalar bizim hocalarımıza program verecekler. Programı takip edecekler, sağlıklı ilerliyor mu? Bartın’da 500 kişi arasından bir takım kurulurken diğer illerde 5 bin kişi arasından oluşturuluyor. Bizler ancak 2. kademeye kadar çıkabiliyoruz. Daha sonrası bizler için hayal. Gerçekçi olmamız lazım. Dereceye giren takımların arkasında Belediye var, armatör var.

İdareci ve antrenörler hazır bulunuyor

Türkiye şampiyonalarında takımlar, idarecileriyle tribünlerde antrenörleriyle hazır bulunuyor.

Bartın’ı aşmalıyız

Bartın’da maddi gücü iyi olan takımlardan Kemerspor ve Bartınspor’un olduğunu söyleyen başarılı ASKF Başkanı, “Bartınspor’un altyapısının diğer takımlar gibi ne eksiği var ne fazlası var. Bartın’da kazanılan şampiyonluklarla artık avunmamamız lazım. Ben bunu şöyle açıklıyorum. Galatasaray Balkanları aştı, şampiyon oldu. Bartın’daki şampiyonluğu bırakıp gruplarda 2.tura çıkmamız lazım. İlk 20’ye kalmalıyız. İyi takım olduktan sonra 80 takımı eleyip ilk 20’ye kalıyorsunuz. Daha sonraki aşaması ilk 4’e kalma. Ne kadar güzel olur Bartın’dan bir takımın ilk 4’e kalması. Hem Bartın’ın adını duyuruyorsunuz hem de Bartın’dan bir takımın orada mücadele vermesi ne kadar gurur verici olur. Bir takımın buralara adım atması, arkadaki diğer takımlara da kamçı olur, örnek olur” şeklinde konuştu.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın Amatör Spor kulüplerine otopark tahsis ettiğini merkez kulüplere az da olsa gelirleri eşit şekilde paylaştırmaya çalıştıklarını ifade eden Altunçubuk, yeterli midir? Tabi ki yeterli değildir” diye konuştu.

Şu yapılabilir

Turgut Altunçubuk, “Bartınspor bizlere lokomotiflik yapabilir. Diyecek ki Bartın Gençlik’e, Kemerspor’a veya diğer takımlara şu şu oyuncuları beğendim. Bartınspor’a gönderin veya hocalarınız mı yok. Bartın Gençlik, Kemerpsor, Bartıngücü al bu antrenörleri yetiştirin. Bizler bu zamana kadar hiçbir zaman Bartınspor’un altyapısı olmadık. Buzları artık eritmemiz lazım. Sadece kendi altyapısından birkaç oyuncu alırken diğer takımlardan da aynı miktarda oyuncu alacak ve bir takım ortaya çıkacak. Ben Bartınspor’un bunu bir düşünmelerini istiyorum. Barbaros Ağabey’in oğlu Mustafa Genç ve onun gibi genç idarecilerin bu konuyu gündeme getirmelerini arzu ediyorum. Eğer bu olursa Bartın’da futbol canlanır diye düşünüyorum. O zaman biz ilk 8 takıma gireriz.

Başarılar diliyorum

Bartınspor’u takip ediyorum. Birçok futbolcu aldılar. Bartın’ımıza, Bartınspor’umuza hayırlı olmasını diliyoruz. İnşallah Bartın’ı bu yıl 3.Lig’e taşırlar diye düşünüyorum. Hiçbir gazetede açıklama yapmadım. Sizlerin aracılığıyla Bartınspor yönetimine ve teknik heyetine başarılar diliyorum. İnşallah güzel bir takım oluştururlar. Şehir halinde tek vücut oluruz. Mutlu sona da ulaşırız.  Son cümlem Bartınspor az önce dediğim öneriyi düşünürse Bartın’daki spor ailesi adına yol kat etmiş oluruz. Bartın’daki merkez kulüplere yardımcı olurlarsa bizlerde elimizden geldiğince onlara yardımcı oluruz” şeklinde konuştu.

 

 

 

kaynak: www.bartintimes.com

You must be logged in to post a comment Login