Mahallelinin doğalgaz mağduriyeti

Orduyeri Mahallesi 195. Sokak sakinleri, yaklaşık 2 ay önce başlayan doğal gaz hattına yönelik kazı çalışmalarının neden olduğu toz toprak sıkıntısını yaşıyor.

07 Ekim 2015 Çarşamba, 10:05
Mahallelinin doğalgaz mağduriyeti

Mahallelinin doğalgaz mağduriyeti

Orduyeri Mahallesi 195. Sokak sakinleri, yaklaşık 2 ay önce başlayan doğal gaz hattına yönelik kazı çalışmalarının neden olduğu toz toprak sıkıntısını yaşıyor. Belediye ise bölgede önümüzdeki haftadan itibaren yol yapım çalışmalarına başlanacağını bildirdiler.

Orduyeri sakinleri, 195. Sokak’ta devam eden doğal gaz hattına yönelik kazı çalışmalarından adeta yaka silkmiş durumda. Vatandaşlar aradan yaklaşık 2-3 ay geçmesine rağmen, çalışma sonrası beton ve asfaltlama işlemlerinin yapılmadığını ve bu nedenle de yoldan geçen araçlar yüzünden gece-gündüz toz içinde kaldıklarını söylüyor. Kendi kendilerine önlem almaya çalışan mahalle sakinleri, yoldan geçen arabalardan evlerinin camlarına taş ve çakıl sıçradığı için pencerelerini sunta ile kapatıyor.

“Kapı pencere açamıyoruz”

Sokaktan gün boyunca binlerce aracın geçtiğini söyleyen vatandaşlar, yoldan geçen araçlar nedeniyle tozlanma sorununu önlemek için sokağı hortumla sulamaya çalışıyor. Hal böyle olunca da yollar çamur deryasına dönüşüyor. Durum, daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Günlerdir kapı ve pencerelerini açamayan Orduyeri Mahallesi 195. Sokak sakinleri, sorunun bir an önce giderilmesi konusunda yetkililerden yardım talep ediyor.

“Acilen yardım bekliyoruz”

Mahalle sakinleri, “İki-üç ay kadar önce buraya doğal gaz hattı yerleştirmek için çalışmalara başlandı. Aradan üç geçti çalışmalar bitti ama halen yol daha onarılmadı. Bu yüzden burası toz toprak içinde kaldı. Bu yüzden kapı pencere açamaz hale geldik. Arabamızı sabah yıkatıyoruz akşam yine toz içinde. Bu durumdan bıktık artık. Kendi kendimize önlemler almaya çalışıyoruz. Yoldan geçen arabalardan evlerimizin camlarına taş ve çakıl sıçrıyor. Bu yüzden pencerelerimizi sunta ile kapattık. Resmen işkence çekiyoruz. Yetkililerden acilen yardım bekliyoruz” dediler.

Haftaya başlıyor

Bartın Belediyesi yetkilileri ise, yolların ancak doğalgaz çalışmalarının üzerinden iki ay gibi bir süre geçtikten sonra yapıldığını belirtirken, sıkıntı yaşanan bölgeye ilişkin planlamanın da çoktan yapıldığını söylediler. Vatandaşların mağduriyetini gidermek için önümüzdeki hafta 195. Sokak yolunun yapımına başlanacağını belirten Belediye yetkilileri, “Hiçbir vatandaşımızın sıkıntı yaşamaması bizim temel prensibimiz. Ancak yolların sağlıklı ve kalıcı olması için doğalgaz çalışması sonrasında belli bir sürenin geçmesi gerekiyor” dediler.

 

 

kaynak: www.bartintimes.com

You must be logged in to post a comment Login