“Öğrenciler her esnafa hitap etmiyor”

“ Bartın Üniversitesi öğrencilerinin ilimize gelme sebebinin ilk etapta eğitim ve öğretim olduğu için paralarını öğrenimleri için harcıyorlar. Eğitim ve öğretimleri ön planda olduğu için paralarını bizim sektörde kullanmıyorlar” dedi.

06 Ekim 2015 Salı, 16:43
“Öğrenciler her esnafa hitap etmiyor”

“Öğrenciler her esnafa hitap etmiyor”

Bartın şehir merkezinde bulunan Kayalar Kuyumcu işletme sahibi Hakan Kaya, Bartın Üniversitesi öğrencilerinin ilimiz esnafına fazlasıyla faydalı olduğunu ancak her esnafa hitap etmediğini Bartın SonNokta Gazetesine anlattı. Öğrencilerin kuyumcularla fazla ilgisi olmadığının altını çizen Kaya, “ Bartın Üniversitesi öğrencilerinin ilimize gelme sebebinin ilk etapta eğitim ve öğretim olduğu için paralarını öğrenimleri için harcıyorlar. Eğitim ve öğretimleri ön planda olduğu için paralarını bizim sektörde kullanmıyorlar” dedi.

Satışlarında eski kazançlarının olmadığını ifade eden Kuyumcu Kaya, “Açıkçası geçmiş yıllara baktığımız zaman bu yıl çok fazla beklediğimiz istikrar olmadı. Çünkü bunun sebeplerinden bir tanesi ramazanın yaz ayına gelmesi, bir diğeri seçimlerin olması, başka bir diğer sebepleri de hükümetin kurulamamasıdır. Yine istikrarın olmaması ve ortada belli başlı bir şeyin yapılanmamasıdır” diye konuştu.

Altın fiyatlarındaki değişim

Döviz kurunun son aylarda fazla artış gösterdiğini söyleyen Hakan Kaya, “Altın fiyatlarının çıkması, istikrarın olmaması, belirsizlik olduğunda altın fiyatlarının çıkması, doların Türk parası karşısında değer kazanması, Türk parasının dolar karşısında değersizleşmesinden altın fiyatları olumlu ya da olumsuz yönde değişir” ifadesini kullandı.

Esnafın son durumu

Piyasada paranın bu ekonomide nakit akışının olmadığı aşikârdır. Esnafın son durumu pek iç açıcı değil şu zamanda, fakat ileri ki günlerde ne olur kimse bilemez” şeklinde konuştu.

BÜ öğrencilerinin kuyumculuğa faydası yok

Bartın Üniversitesi öğrencilerinin ilimize gelme sebebi ilk etapta eğitim ve öğretim olduğu için paralarını öğrenimleri için harcıyorlar. Eğitim ve öğretimleri ön planda olduğu için paralarını bizim sektörde kullanmıyorlar. Kısacası özetle Bartın Üniversitesi öğrencileri bizim gibi sarraflara para kazandırmıyor. Ancak 2008 yılından bu yana öğrencilerin Bartın ekonomisine oldukça katkısı bulunuyor” sözlerinde yer verdi.

 

KAYNAK:www.sonnokta74.com

 

You must be logged in to post a comment Login