Öğrenciler nerede kalacak?

Bartın Üniversitesi’ni kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri tamamlandı. Peki, üniversiteye yerleşen öğrenciler nerelerde kalacak, yurt potansiyeli öğrenciler için yeterli mi?

17 Ağustos 2015 Pazartesi, 09:49
ogrenciler-nerede-kalacak-bartin

Öğrenciler nerede kalacak?

Bartın Üniversitesi’ni kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri tamamlandı. Peki, üniversiteye yerleşen öğrenciler nerelerde kalacak, yurt potansiyeli öğrenciler için yeterli mi?

Bartın Üniversitesi’ni kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri tamamlandı. Kayıt işlemlerinin ardından öğrenciler, barınmak için kalacak yer ararken Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’na bağlı yurtlar için başvurular başladı. Yurt imkanlarının kısıtlı olduğu Bartın’da öğrencilerin çok az bir kısmı devlet yurdunda kendisine yer bulabiliyor. Devlet yurduna çıkamayan öğrenciler ise özel yurtlarda ve öğrenci pansiyonlarında kalabilecek ekonomik yeterliliğe sahip olmadığından bu problemi devletten burs alarak gidermeye çalışsa da devlet tarafından kendilerine verilen burslar da özel yurtların masraflarını karşılaya yetmeyebiliyor. Peki, Bartın Üniversitesi’nin öğrencilere sunduğu yurt imkanı yeterli mi? Kayıt işlemlerinin ardından yeni akademik yıl için Bartın’a gelecek öğrenciler nerede kalacak, Bartın’da öğrenciler için yeterli kalacak yer var mı?

Öğrenci sayisi 13 bine yaklaştı

Bartın’da 2015-2016 Akademik yılı için kayıt yaptıran öğrencilerden sonra üniversiteli sayısı 13 bine yaklaştı. Bu öğrencilerin önemli büyük bir bölümü yakın veya uzak başka kentlerden Bartın’a okumaya geliyor. Hal böyle olunca da kente ekonomik anlamda da büyük katkısı olan öğrencilerin barınmasında yurtlar, büyük önem ve öncelik kazanıyor. Acaba Bartın’daki kamu veya özel yurt kapasitesi yeterli mi?

Öğrencilerin kaçı yurt imkanlarından yararlanabiliyor?

Bartın’da 30’a yakın pansiyon, 9 özel yurt ve 3 KYK yurdu bulunuyor. Öğrenci pansiyonları Bartın Belediyesi tarafından denetlenirken, özel yurtlar Bartın Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından denetleniyor. Ağdacı Kampüsü’nde bulunan bin 130 kişilik kapasitesi olan kız öğrenci yurdunda sosyal tesis, yemekhane, konferans salonunu, sinema ve oyun salonu gibi mekanlar yer almaktadır. Bu yurt Eğitim, Edebiyat, Fen, İslami İlimler, Orman, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin bulunduğu kampüstedir. Meslek Yüksekokulu ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ise bu yurda 8 kilometre uzaklıktadır. Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı Çeşm-i Cihan ve Oruç Reis Erkek Yurdu Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne yakın Tuzcular köyü mevkiinde bulunuyor. Bu yurtlar inşa edilmekte olan Kutlubeyyazıcılar Kampüsü’nde bulunan Mühendislik Fakültesi’ne servisle 10 dakika, şehir merkezine ise 20 dakika mesafede. Son derece modern şekilde inşa edilen ve öğrenciler için yeterli donanıma sahip olan Çeşm-i Cihan Erkek Yurdu’nun 667, Oruç Reis Erkek Yurdu’nun ise 249 kişilik kapasitesi bulunuyor.

En belirleyici kriter ücret

Kredi ve yurtlar kurumu yurtlarında barınma imkanı bulamayan öğrenciler için Bartın il merkezinde çok sayıda özel öğrenci yurdu ve pansiyon bulunmaktadır. Bunun dışında ekonomik durumu iyi olan öğrenciler 1+1 stüdyo tipi dairelerde da barınma imkanı bulabilmekte. Hiç kuşkusuz yurt tercihlerinde en belirleyici kriter ücretler! Bunun yanında güvenlik, temizlik, konfor, sosyal imkanlar, ders çalışma olanakları, beslenme imkanları, ulaşım ve kampüs alanına olan yakınlık öğrencilerin ve ailelerinin yurt tercihinde etkili oluyor. Yurtlar genellikle 12 ay boyunca açık kalıyor fakat yurt ücretleri çoğunlukla 10 ay için alınıyor. Yaz okuluna kalan öğrenciler nedeni ile yurtların büyük bir kısmı yazın da açık olabiliyor ancak bu süre için genelde ilave ücret talebi olmakla birlikte bazı yurtlar ilave bir ay ücretsiz kalma promosyonu da sunabiliyor.

İlk sene alışma senesi

İlk sene öğrencilerin çevre edindikleri ve yeni yaşantılarına adapte olmaya çalışılan bir yıl olarak düşünülüyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi daha birçok metropolden Bartın’a gelen öğrenciler ilk başta biraz ürküyor. Çünkü Bartın’daki sosyal alanların büyükşehirler kadar gelişmemiş olmaması her ne kadar ciddi bir sorun olmasa da aslında öğrenciler için büyük önem taşıyor. O yaşam tarzını benimsemiş buranın kendi halinde pek de hareketli olmayan yapısından dolayı sıkılabiliyor. Geliş sebepleri aslında üniversite eğitimlerini tamamlamak olsa da mezun olduktan sonra Bartın’da kalabilmeleri için de bir sebeplerinin olması gerekir.

Kiraya çıkan yeni gelene imkan sağlıyor

Üniversite öğrencileri, ilk sene yurtta veya okulda tanıştıkları arkadaşları ile bir araya gelerek ilerleyen senelerde ev kiralayıp kirayı da paylaşarak barınma sorunu makul şekilde çözmüş oluyor. Bu sayede yeni gelen dönem öğrencilerine az da olsa yurtlarda bir miktar barınma imkanı doğmuş oluyor. Yine de toplam rakamlara bakıldığında öğrenciler için Bartın’daki yurt kaliteleri diğer illerdekine oranla daha iyi olsa da yurt kapasitelerinin sınırlı olması yine büyük bir sorun olmaya devam ediyor.

Öğrenci evleri konut piyasasını canlandırdı

Öğrencilerin kendilerine uygun yurt bulamayıp kiralık ev arama çabası ailelerin pek hoşuna gitmese de, ailelerini ikna eden öğrencilerin ev arayışı ile özellikle kampüs alanına yakın bölgelerde kiralık konut piyasasını da canlandırmış durumda. Kentin hemen her yerinde 1+1 konseptinde stüdyo tipi evler yapan inşaat firmaları, öğrencilerin barınma ihtiyacını kazanç kapısı haline dönüştürüyor. Hem birinci öğretim hem de ikinci öğretim öğrencilerinin rahat edebilmeleri için ulaşımın sürekli ve rahatlıkla sağlanabilmesi önemli. Kısa sürede evden üniversiteye gidebilmek farklı ders programlan için öncelikli. Öğrencilerin daire kiralamasında seçtikleri daire ve pansiyonların merkezi olması, alışveriş ve sosyal donatılara yakın olması sağlıklı bir seçim. Bu kriter, öğrencilerin yemek ve alışveriş gibi ihtiyaçları her zaman rahatlıkla sağlayabilmeleri ve kendilerine ayırdıkları zamanlan daha etkin kullanabilmelerini sağlıyor. Ayrıca, öğrencilerin genelde birden fazla kişi olarak kaldıkları evlerde, kira bedellerini kalacak kişi sayısına göre planlamaları, aidat tutarı, yakıt sistemi ve ortalama maliyetleri göz önünde bulundurulmalı. Bu şekilde hem maliyeti daha uygun olur, hem de kısa sürede ev bulabilmeleri mümkün olur.

Rektör de “En büyük sorun yurt” demişti

Bartın Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan ile daha önce gerçekleştirmiş olduğumuz röportajda Bartın’daki yurt sıkıntısına değinmiştik. Rektör Kaplan söz konusu röportajda, Bartın’a üniversite eğitimi için gelen öğrenciler için yurt imkanlarının yetersiz olduğunun altını çizerek Bartın’da yurt sorunu çözüldüğünde yeni bölümler açılacağını ve öğrenci sayısının da artacağını dile getirmişti.

 

KAYNAK:www.bartintimes.com

You must be logged in to post a comment Login