Şen ola Amasra, şenola.

Amasra, doğası itibariyle turizme yeni başlangıç yapmış. Şunun şurasında Karadeniz’de Ağustos-Eylül dolu dolu geçermiş. Temmuzun yarısı boş geçmiş

12 Ağustos 2015 Çarşamba, 10:42
AMASRA

Şen ola Amasra şen ola, sağolasın sen Fatih Sultan Mehmet amca…
Amasra

Amasra, doğası itibariyle turizme yeni başlangıç yapmış. Şunun şurasında Karadeniz’de Ağustos-Eylül dolu dolu geçermiş. Temmuzun yarısı boş geçmiş.Şimdiye kadar yağmurdan, sellerden gözlerini açamamışlar. İşte bir Karadeniz gerçeği. Yöreye göre turizm. İş bu kadarla kalsa iyi. Biz otururken, ani bir sis bulutu kapladı, göz gözü görmez oldu. Oralıkta birbirine sokulanlar, üzerine bir şeyler arayanlar çoğaldı.

Ege ve Akdeniz yanarken, Karadeniz’de sis bastırınca, serinliyor insan. Bir hoş oluyor.

Gittiğimiz gazinolarda da durum aynıydı. Örtülere bürünenleri gördük. Bir de o an Egeyi düşündük.

Gençler vardı Barış Akarsu’nun gitarını çaldığı heykelinin başında. Gençler burayı türbe yapmış adeta. Gelen takılıyor buraya. Amasra’nın en sevilen efendisi o.

Kalesinde, gecekondular gördük modern mi modern. Yıllar yılı, tarihi kalenin taşlarından yapılan evlerden gayri, bir de surların tepesinde evler var.

Fatih Sultan Mehmet, Lalasına bakacak mevkiinden “Çeşm-i cihan bu mu ola?” diye hayret belirtmiş ya. Bu gecekonduları görse acaba ne derdi? “ Lala Lala bu ne iş? Der miydi acaba. Bize kalsa demezdi. Fatih ne anlar turizmden! Amasralı idarecilerden daha iyi mi bilecek.

Duyduğumuza göre bu evlere tebligat yapılmış. Tarihi eserlerin tepesinde gece kondu olmaz deyu. Kim dinler. Yıkılması gerekmiş ama, bunu yıkacak para yokmuş. İyi mi?

Ört ki ölem!

AMASRA DA SİSLİ GECELER DE BİR BAŞKADIR.

Ama her şeyden önce, sis ile gelen güzellik var Amasra’da. Kendinizi Venedikte hissediyorsunuz. Göz gözü görmüyor. Müthiş bir serinlikle dirilip, ikinci şişeyi açıyorsunuz farkına varmadan. Amasra’nın en güzel yeri, küçük liman. Büyük liman bozulmuş. Her önüne gelen, denize çıkış yapmış. Eğri büğrü masalar atmış.

Amasralı Nazlı Arslan’ın eski arkadaşı Muzaffer Bostancı havayı iyi kokluyor. O akşam sonradan açıldı ve pistlerden inmedi. Bostancı, havadan da iyi anlıyor. Diyor ki: “ En güzel yaşanacak memleket, Batı Karadeniz’de var” Ortalığın serinliğini ve de mis gibi de İstanbullu genç kızları görürünce, dili çözüldü tabi. O gece Nazlı ile birlikte kurtları döktüler pistlerde. Hazır sis de varken, serinlediler hiç olmazsa. Neme lazım güngörmüş ve ağırbaşlı. Protokol’dan anlıyor.

Amasra’nın Venediğini de gördük. Sis gidince, eski tas eski hamam oldu ortalık. Anladık ki, sisle gelen güzellik, dimağları bile serinletiyor.

Amasra Küçük Limanda akaşam kapanınca perde perde bir pot pourri yaşanıyor. Müzikal gecenin içinden kayalıklara doğru yayılan senfonik bir ses içinizi yalayıp geçiyor. O sahil kesiminde dinlendirici, iyi servisi ile, göz doyurucu menüsü ile “Turkuaz Restaurant’ın denize bakan yüzü, Venedikteki gibi, insanları iç içe getirip birleştiriyor. Kazıklar üzerindeki deniz çıkıntısı olan mekanda kurulan sofralarda denizle iç içe oluyorsunuz.

Zaten kapıda bir teşrifatçıları var. İbrahim isimli bu teşrifatçının ağzından bal damlıyor. Cazip söleri, sizi buraya çekiyor.

Ve siz sisler içinde hayallerinizi göz gözü görmez meçhullere salıveriyorsunuz ellerinizle.

Ve de hayatın yakasına, yapışmışsınız. Yorulursa eliniz, öbür elinize aynı yakaya yapışıyorsunuz sisler içinde. “Diyorsunuz: “Dünya dönecekse dönsün, kendi bilir. Ama, benim hayallerim, dünyanın dönüşünden daha manalıdır. Bozma hülyalarımı, git işine” diyebiliyorsunuz.

Şen ola Amasra, şenola.

Varol Fatih Sultan Amca,

KAYNAK : Muzaffer Cellek

 

You must be logged in to post a comment Login