Tarihimizde İz Bırakanlar

08 Nisan 2017 Cumartesi, 21:28
Tarihimizde İz Bırakanlar

Tarihimizde İz Bırakanlar Projesi Kapsamında Nene Hatun Tanıtım Etkinliği

Tarihimizde İz Bırakanlar Projesi Kapsamında Bartın Nene Hatun Kız İmam Hatip Lisesinde düzenlenen “Nene Hatun Tanıtım Etkinliği” kapsamında yapılan etkinlikte İl Milli Eğitim Müdürüz Sayın Yaşar DEMİR´in konuşması aşağıda sunulmuştur.

 

“Tarihimizde İz Bırakanlar Projesi kapsamında bugün, Kurtuluş Savaşı’mızın kadın kahramanlarından Nene Hatunu tanıyacağız. Nene Hatun, o dönemde savaşın kazanılmasında rolü olan pek çok isimsiz kadının da sembolüdür aslında. Türk Kadını, tarih boyunca arka planda da olsa yaşadığı dönemin koşullarında pek çok açıdan toplum hayatının gerektirdiğinin de üstünde sorumluluk üstlenmiştir. Sosyal yaşamdaki aktif katkısı nedeniyle de toplum açısından değerini her zaman korumuştur.

Bu değerin en belirgin göstergeleri, kadının bereket simgesi olarak görülmesinden, at üstünde avlanan, meclislerde erkeklerde yan yana oturan kadınların çok eski çağlarda bile var olmasından anlaşılabilir. Ayrıca, toplumumuzun temeli olan aile kurumunun mimarının kadın olduğu “Yuvayı dişi kuş yapar.” Sözüyle açıklanmış, kadının ANA olarak toplumun geleceğinin şekillenmesinde oynadığı kilit role de değinilmiştir.

Anadolu’nun düşmana karşı şahlandığı milli mücadele döneminde Anadolu kadını, vatan savunmasında erkeklerle beraber çok anlamlı hizmetler yapmıştır. Bu savaşta kadınlarımızın kahramanlıkları, vatan uğrunda hayatını hiçe sayarak yaptığı fedakârlıkları, İstiklal Savaşımızın kazanılmasında en büyük etken olmuştur. Bu nedenle cumhuriyetimizin temelinde, hatta bu toprakların Anadolulaşmasında kadınlarımızın çok büyük emeği, kanı ve gözyaşı vardır. En son 15 Temmuz’da tarih bir kez daha tekerrür etmiş ve Anadolu Kadını cepheye cephane taşır gibi meydanlara kamyonlarla komşularını taşımıştır.

Kundaktaki bebeğini vatan sevgisi uğruna evde bırakıp cepheye koşan Nene Hatun’u örnek davranışından dolayı saygı ve rahmetle anıyoruz. Nene Hatun ve adı bilinmeyen pek çok isimsiz kadınımızın, yaptıklarıyla Türk kadının fedakârlığını, vatan ve millet sevgisini, sorumluluk bilincini, temsil etmesi bakımından gençlerimize iyi örnek olacağını biliyoruz. Nene Hatun’u bizlere anlatan bu programı hazırlayan Nene Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yöneticilerine, öğretmen ve öğrencilerine, Müdürlüğümüz proje yürütme kuruluna ve siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum.”

You must be logged in to post a comment Login