Tatilciler çöplerden şikayetçi.

Bartınlılar, “İnkumu’nu” bir keşfettiler, “pir keşfettiler.

12 Ağustos 2015 Çarşamba, 10:54
inkum

 

Bartınlılar, “İnkumu’nu” bir keşfettiler, “pir keşfettiler. Onca yapılan düzenlemelere rağmen, Amasra’dan daha mükemmel olan İnkumu, elden çıkmak üzere.

Belediye, fosseptik ve çöp işini hallededursun, bu uğurda canını dişine taksın, bizim tatilciler, yine her zamanki gibi bildiğini okuyor. Ne kadar atık varsa, arkalarında bırakarak gidiş o gidiş.

Bir aileye rastladık. Eline aldığı bir tuğla parçası ile, kendisini mezbeleliğin ortasında, bir şemsiyelik yer açtı. Söylene söylene temizledi çer-çöpten ortalığı. Daha sonra da etrafındaki çer çöplerin arasına uzanarak tatiline başladı. Şöyle söyleniyordu: “Evde çer çöple uğraş. Gel bir de burada uğraş. Bu millet millet değil, illet. İnsan pisliğini arkada bırakır mı? “ diye söylenen kadının tadını bozmak istemedik. Sadece dinledik ve resimledik.

Belediye istediği kadar yırtınsın. Şahısların doğaya ettiği zarar, çirkin hale sokuyor kumsalı.

Deniz, hepimizden akıllı ve öğretici. Lafı, tam gediğine koyanlardan. Nasıl mı?

Deniz dalgalarla kumsalı yalarken, bu atıkları toplayıp, içine çekiyor. Uzaklarda bekletiyor. Sonra herkes görsün utansın diye, plajın kalabalık olduğu bir günde “Faaaaşşş” diye gürleyip, kumsala seriveriyor. “ Alın atıklarınızı. Biraz da da utanın” demeğe getiriyor. Gözümüze gözümüze sokuyor.

İnkumu başlangıcında, resmi bir daireye ait olduğu ifade edilen bungalov tipi konutlar sıralanmış. Başka memlekette olsa, bu yapıları kaldırırlar buradan. Hiç yakışmamış. (İnkumu başlangıcından itibaren)

Belediye kum zambağına önem veriyor. Adına festival düzenliyor. Kumda çıkan bir nevi zambak bu. Festival olacakken, olaylar nedeniyle ertelendi. Başkan Akın, bu zambaklara çok değer veriyor. Ve onun festivalini yapıyor.

Bartın’ın tanınmış eşrafından Nihat Şivet ağabeyimizin evinde davetliydik. O, viskisiyle kuruldu internetin başına. Bir elinde viskisi, diğerinde faresi, tam 90 yaşında kendisi, uçuruyor interneti.. Güleç güleçti. Hayattan zevk alıyordu belliydi. Hem konuştuk, hem de bana Facebooktan, peder için yazdıklarını okudu. Babamı tanıyan nadir insanlardan Tam 90 yaşında ve turp gibi. O yaşta da internet kullanıyor. Sayfası var.

Bakalım İnkumu nasıl kurtulacak bu çöp tacizcilerinden. En iyisi mi kumsallara çöp kutuları yerleştirmek. Başka kurtuluş yok.

 

kaynak: Muzaffer Cellek

You must be logged in to post a comment Login