Trafik Dedektifleri Projesi

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından yürütülen “ Trafik Dedektifleri Projesi”nin ilki Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü işbirliğinde 2013-2014 eğitim-öğretim yılında başlayarak yaklaşık 2052 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmişti.

19 Ağustos 2015 Çarşamba, 09:15
Trafik Dedektifleri Projesi
Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından yürütülen “ Trafik Dedektifleri Projesi”nin ilki Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü işbirliğinde 2013-2014 eğitim-öğretim yılında başlayarak yaklaşık 2052 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmişti.
 
Trafik Dedektifleri Projesi ile 3-17 yaş arasında bulunan çocuklara ulaşarak, çocuklarımızın trafik işaret ve levhaları, emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri, yaya geçidi, üst ve alt geçit kullanımı, güvenli bisiklet kullanımı, yaya güvenliği, görünürlük, araçta güvenli yolculuk, karşıdan karşıya geçme, güvenli oyun alanlarının bulunduğu 9 ana konuda bilinçlenmelerini sağlamak ve bu sayede trafik kazalarının engellenmesine yardımcı olmak hedeflenmektedir. Bunlar dışında proje kapsamında; Trafik güvenliğinde toplumsal duyarlılığın artırılması, trafik denetimlerinin gerekliliği konusunda kamuoyu algısının güçlendirilmesi, trafik kuralları konusunda toplumda farkındalık oluşturulması yoluyla trafik kurallarına uyumda mevcut algıda değişikliğin sağlanması hedeflenmiştir.
Proje kapsamında ilimizde 2014-2015 eğitim öğretim yılında Çaydüzü, Toki, Kemal Sabriye Ocakçı, İstiklal, İnönü, Ş. Ü. Aydın Aydoğmuş, Fatih, Atatürk, Şiremirçavuş, Mustafa Aydede, Cumhuriyet ve Özel okullardan toplam 1603 öğrencimize ulaşılmış, proje eğitimlerine yaz tatili döneminde de ara verilmeden yaz dönemi Kuran Kurslarına katılacak öğrencilere proje eğitimlerinin verilmesi konusunda Bartın İl Müftülüğü ile işbirliği içerisinde Çatmaca Yunus Emre, Yukarıhalilbey, Toki, Çaydüzü ve Aladağ Mahallesi cami ve kuran kurslarında bulunan toplam 344 öğrenci ile toplam 1947 öğrencimiz trafik eğitimi almış olup, bu zamana kadar 3999 öğrencimiz proje kapsamında trafik dedektifi olmuştur.
Projenin uygulanması aşamalarında katılımcılardan faaliyetin faydalı olduğu şeklinde olumlu geri bildirimler alınmıştır.
Bu projelerle ilimizde güvenli trafik ortamının devamına katkı sağlaması, geleceğimizin Türkiye’si olan çocuklarımızın farkındalıklarımızın artırılması ve kazalardan kurtulmaları amaçlanmıştır.
Dedektiflerimiz kendilerine verilen kartlar ile www.trafikdedektifleri.com adresinden üyelik işlemlerini başlatabilmektedirler. Profillerinde oyunlarla rütbelerini yükseltebilir, sürpriz hediyeler kazanabilir oyunlar, eğitimler ve daha birçok eğlenceli ve öğretici aşamalardan geçerek hem trafik bilgilerini ölçüp hem de puan kazanabilirler. Boyama Oyunları, Doğrusunu Sırala, Hafıza Oyunu, Hataları Bul, levhaları Yakala, Trafik İşaretlerinin Adını Yazıyorum, Trafik İşaretlerini Tanıyorum, Trafikte İhtiyacın Olanı Bul, Trafik Dedektiflerinin Dans Eğitim Videosu, Trafik Testleri, Animasyonlar, Trafik Kurallarını Öğreniyorum vb. gibi birçok oyun, animasyon, test ve eğitim bilgileri bulunmaktadır. Sıkça Sorulan Sorular kısmında ise Trafik Dedektifleri Projesi hakkında bilgi alınabilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login