Trafik kazalarında artış var..

2015 yılı içerisinde ilimiz merkezinde 164 yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda toplam 240 vatandaşımız çeşitli yerlerinden yaralanmıştır.

26 Ağustos 2015 Çarşamba, 09:58
trafik kazasi

Son yıllarda ülkemiz genelinde yayaların karıştığı ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında önemli oranlarda artış olduğu, bu kazaların nedenleri olarak araç sürücülerinin ve yayaların yaptığı kural hatalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. İstatistiki veriler incelendiğinde, son 2 yılda günün karanlık olduğu saatlerde yaya olarak, 462 kişi kaza yerinde hayatını kaybetmiş ve 15.926 kişi yaralanmıştır. Bu verilerde de görüleceği üzere karanlık ortamlarda görünürlüğün az olması nedeniyle yüzlerce insanımız hayatını kaybetmekte binlerce insanımız yaralanmaktadır. Bu sayıların önemli bir bölümünü çocuklarımızın karıştığı kazalar oluşturmaktadır.

2015 yılı içerisinde ilimiz merkezinde 164 yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda toplam 240 vatandaşımız çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Meydana gelen 164 kazanın 65 tanesi yayaya çarpma olarak meydana gelmiş ve toplam kaza sayısının % 40’ını oluşturmuştur.

Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının yaklaşık % 90’ı insanların hataları sonucu meydana gelmektedir. Bu nedenle trafik kazalarından korunmak için trafik kurallarını öğrenip, bu kuralları uygulamak çok önemlidir.

Yayalara ait kaza sebepleri:

*   Yola birden çıkmak,
*   Araçlara ilk geçiş hakkını vermemek,
*   Araç yolunda yürümek,
*   Duran aracın arkasından veya önünden çıkmak,

*   Kırmızı ışıkta geçmek,
*   Yayanın otoyola girmesi,
*   Görüntü artırıcı tedbirler almamak,
*   Yolda hatalı şekilde el ile sürülen araç kullanmak,

*   Hareket halindeki araca asılmak,
*   Yolda hatalı şekilde hayvan sevk etmek,

Yolcu Kusurlarına ait bilgiler :

*   Taşıtın dışında seyahat etmek,
*   Habersiz inmek-binmek,
*   Taşıttan yere atlamak,
*   Taşıt içinde gayri nizami hareketler,
*   Taşıttan sarkmak,
*   Açık yük üzerinde seyir.

Trafik kurallarını öğrenmeniz, uygulamanız, uymayı alışkanlık haline getirmeniz ve uymayanları uyarmanız, trafik kazalarına karışma ihtimalinizi azaltacak en önemli güvenceniz olacaktır.

Nerelerden Yürümeliyiz?

*   Cadde ve sokaklarda yürürken daima yaya kaldırımlarından yürüyünüz.
*   Yaya kaldırımlarından yürürken daima sağ taraftan yürüyünüz.
*   Yaya kaldırımlarında, sizden başka yayaların da olacağını düşünerek dikkatli davranınız
*   Yaya kaldırımı bulunmayan cadde ve sokaklarda yürümek zorunda kaldığınızda, yolun sol kenarından yürüyünüz. Çünkü ülkemizde trafik sağ taraftan çalıştığı için sizde sağ taraftan yürüdüğünüzde yolun sağını kullanan araçlar sizin arkanızda kalacak ve siz araçları göremeyeceksiniz. Ancak sol taraftan yürüdüğünüzde karşınızdan gelen aracı rahatlıkla görebilir ve herhangi bir tehlike anında kendinizi kurtarma şansınız olacaktır.
*   Yolda gece yürümek zorunda kalırsak, yine yolun sol kenarından yürümeliyiz. Yürürken elimizde el feneri veya yansıtıcılı eşyalar (yansıtıcılı yelek, yansıtıcılı çanta vb.) kullanmalıyız ve üzerimize ise açık renkli giysiler giymeliyiz.

Karşıdan Karşıya Nasıl Geçilir?

*   Yola inmeden önce kaldırımın / banketin kenarında durunuz.
*   Önce Sola, daha sonra sağa, tekrar sola bakılarak yol kontrol edilir, eğer araç gelmiyorsa veya çok uzak mesafedeyse yol dik olarak koşmadan hızlı adımlarla yürünür,
*   Yolun ortasına gelindiğinde tekrar sağa bakılarak,

yine koşmadan hızlı adımlarla yürünür ve geçiş tamamlanır.

” Trafik Kurallarına Saygı İnsanlığa Saygıdır.” Sloganı öncülüğünde “Trafik sevgi, saygı ve hoşgörü ile güzeldir.”

Bartın Emniyet Müdürlüğü olarak vatandaşlarımıza kazasız günler dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

You must be logged in to post a comment Login