Üniversite Öğrencileri Bir Günlüğüne Engelli Oldu

Bartın Üniversitesi öğrencileri, engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla göz bantları takarak içinde zil olan top ile goalball oynadılar.

18 Mayıs 2015 Pazartesi, 10:08
engelli spor

Bartın Üniversitesi öğrencileri, engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla göz bantları takarak içinde zil olan top ile goalball oynadılar.

Engelsiz Bartın Üniversitesi Koordinatörlüğü tarafından “Engelliler Haftası” nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu kapsamda Bartın Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Eğitim Fakültesi öğrencilerinin katıldığı bir etkinlik gerçekleştirildi. Öğrenciler görme engelliler tarafından oynanan goalball adlı oyunda birbirleriyle yarıştılar. Gözlerini göz bantlarıyla kapatan öğrenciler, içinde zil olan topun sesini takip ederek kendi kalelerine gelmesine engel oldular.

On dakikalık iki devre şeklinde oynanan müsabakalarda sekiz takım mücadele etti. Dev kalelerde gerçekleştirilen karşılaşmalarda öğrenciler, bir günlüğüne engelli olarak onların ruh halini yaşamaya çalıştı. “Engelliler Haftası” nedeniyle katıldıkları etkinlikte, kendilerini engelli gibi hissederek empati kurmaya çalışan gençler goalball oynarken zor anlar yaşadı.

Kıyasıya geçen karşılaşmalar sonunda Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölümü ikinci sınıf öğrencileri şampiyonluk kupasını kaldırdı. Turnuvada Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği dördüncü sınıf öğrencileri ikincilik, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Rekreasyon Bölümü birinci sınıf öğrencileri ise üçüncülük kupasını aldılar.

Dereceye girenler kupalarını, Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın, Genel Sekreter Erturan Asiloğulları, İdari Mali İşler Dairesi Başkanı Yavuz Çomarlı, Engelsiz Bartın Üniversitesi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Sinem Tarhan, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Ünal’dan aldı.
Turnuva sonrası katılımcılar “Engelsiz Yaşam İçin El Ele” temalı resim sergisini gezdiler.

You must be logged in to post a comment Login